HaberlerMuğla HaberleriÇobanlıkla başlayan 65 yıllık müzik kardeşliği

Çobanlıkla başlayan 65 yıllık müzik kardeşliği - Muğla Haberleri

Muğla'nın Menteşe İlçesi kırsal Çatakbağyaka mahallesinde yaşayan 78 yaşındaki Hüseyin Özkan ile aynı yaştaki Memduh Yıldırım, 65 yıldır birlikte müzik yapıyorlar. Aynı zamanda yakın akraba olan ikilinin müzik yaşamı, 65 yıl önce çobanlık yaptıkları dönemde başladı.

Çobanlıkla başlayan 65 yıllık müzik kardeşliği

Marçal Dağlarında çobanlık yaptığı dönemde kaval çalmaya başladığını söyleyen Memduh Yıldırım, el yapımı kavalının yapım aşamasını anlattı. Yıldırım, 'Müziğe 15 yaşında başladım. Hayatımız hayvancılıkla geçti. Marçal Dağlarının tepesinde ya da sahilde. 78 yaşındayım. O günden beri birlikte çalmaya devam ediyoruz. Hüseyin'le teyze çocuklarıyız. 15 yaşından bu güne kadar 65 yıldır o keman, ben kaval çalıyorum' dedi.
'İlk kemanımı kendim yaptım'
78 yaşındaki Hüseyin Özkan ise, 'Eskiden ben de kaval çalardım. Daha sonra bir keman sevdasına kapıldım. İlk kemanımı kendim yaptım ve yaptığım keman hala duruyor. O kemanı bir arkadaşıma verdim ve kendime başka bir keman aldım. Memduh'la biz yakın akrabayız. Tabi ben kemanı aldıktan sonra teyze oğlumla daha fazla bir araya geldik' dedi.

SIRADAKİ HABER
}