HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da seçim yeniden yapılacak

Samsun'da seçim yeniden yapılacak - Samsun Haberleri

Samsun'da 3 ilçede 5 mahalle muhtarlığı seçimi yeniden yapılacak. İlçe seçim kurulları, 5 muhtarı sabıka kaydı, oy çalma ve ikamet yeri olmadığı halde aday olarak seçildiği için seçimleri iptal etti

Samsun'da seçim yeniden yapılacak

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde muhtar adayları arasında ciddi bir çekişme yaşandı. Samsun'da bin 244 mahallede muhtar adayları, seçimi kazanabilmek için kıyasıya yarıştı. Yapılan seçim sonrası itirazlar üzerine ilçe seçim kurulları, yaptıkları incelemeler sonucunda, 3 ilçede, 5 muhtarlık seçimini iptal etti. Seçimlerin, adayların sabıka kaydının olması, oy çalma ve ikametleri olmadığı halde mahallede seçime girmesi gibi usulsüzlüklerden dolayı iptal edildiği öğrenildi.

2 HAZİRAN’DA YENİLECEK

Seçimleri iptal edilen Samsun'un Canik ilçesinde Başalan ve Muratlı, Çarşamba ilçesinde Umut ve Otlak, Ayvacık ilçesinde ise Koçyurdu mahallelerinde 2 Haziran 2019 tarihinde muhtarlık seçimleri yenilenecek.

MUHTARLARIN GÖREVLERİ NEDİR?

Peki, muhtar ne görev yapar? Muhtar, mahalle ve köylerde aktif olarak yürütme işlemini kontrol eden kişidir. Muhtar, mahallenin yasalar ile belirlenen kurallarını yürütür ve seçimle belirlenirler. Muhtarlar seçilmelerinin ardından 5 sene süre ile görevlerini icra ederler ve bu sürenin sonunda yeniden seçime gidilerek muhtar seçilir. Muhtarın görevleri sanılanın aksine oldukça fazladır. Özellikle köy gibi bölgelerde tüm yürütme ve geliştirme işi muhtarda olduğu için daha fazla çaba gerektirmektedir.

Bayram OK - ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}