HaberlerSamsun HaberleriSamsun engelleri aşıyor

Samsun engelleri aşıyor - Samsun Haberleri

Engelliler Haftası dolayısıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşları tarafından yürüyüş düzenlendi. Grup yürüyüşte, 'Samsun engelleri aşıyor' sloganları attı

Samsun engelleri aşıyor

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşları, farkındalık yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş, İstiklal Caddesi Verem Savaş Dispanseri önünden başlayarak Atatürk Anıtı'na kadar sürdü. Grup, 'Samsun engelleri aşıyor' sloganları atarken, ellerinde taşıdıkları 'Hayatta her insanın yapamadıkları var, bu bizi engelli mi yapar?' yazılı pankartlar ise dikkat çekti.

HER GÜN HATIRLANMALIYIZ

Yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi. Katılımcı gruplar tarafından anıta çelenk bırakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu. Törende konuşan Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ziya Apaydın, ülkedeki nüfusun yüzde 12'sini engellilerin oluşturduğunu belirterek, "Bir gün değil, her gün hatırlanmalıyız. 2005 yılında çıkan 5383 sayılı yasayla engelliler birçok hakkına kavuştu ancak yasanın yüzde 65'i kullanılabiliyor. Yerel yönetimlerde ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik sorunları yaşıyoruz. Otobüslerin görme engellilere sesli olarak duyurulmasını talep ediyoruz. Engellilerin birçok sıkıntısı var. Umut ediyoruz ki; sıkıntılarımız bir an önce çözüme kavuşur" diye konuştu.

HAKLARINI SUNMAYA ÇALIŞIYORUZ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin Balcı ise engellilerin her gün hatırlanması gerektiğini vurgulayarak, "Bakanlığımız, tüm engellilerin istihdam ve ekonomiye katılımını, sosyal hayata girmesini sağlamayı çalışıyor. Samsun'da 10 bin engelli için evde bakım ücreti veriyoruz. Aynı zamanda evde takiplerini de yapıyoruz. İlimizdeki 2 resmi, 7 özel bakım merkezindeki 700 engelliye 24 saat bakım hizmeti veriyoruz. Temel amacımız, engellilerimizin kendi çevrelerinde tüm haklarını sunmak" ifadelerini kullandı. İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş da, "Hepimiz, engelli olmaya adayız. Biz belediye olarak onların yaşam kalitesini yükseltmek için çaba göstereceğiz. Toplumsal olarak hepimizin bunun için çalışması gerekiyor" diye konuştu.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}