HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da doğa katliamı

Samsun'da doğa katliamı - Samsun Haberleri

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, 'Kocadağ, Samsun'un en önemli doğal yaşam ve turizm merkezlerinden biriydi. Ancak bölgede bulunan ve sürekli genişleyen taş ocakları eşi benzeri olmayan bir doğa katliamına neden oldu' dedi

Samsun'da doğa katliamı

 Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), Antalya Finike'de yapılan taş ocaklarına karşı çıkan ve süreç sonunda hayatını kaybeden Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysin Büyüknohutçu'yu andı. Atakum Kocadağ'da taş ocakları önünde buluşan SAMÇEP üyeleri, basın açıklaması düzenledi.

TURİZM MERKEZİYDİ

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Büyüknohutçu çiftinin öldürülmesine giden yolun izlerinin 6831 sayılı Orman Kanunu ve 3213 sayılı Maden Kanunu'nda yapılan değişikliklerde aranması gerektiğini belirterek, "Ormanlık alanlarda madencilik yapılabilmesi sadece yönetmelikte belirtilen evrakların tamamlanması ile olanaklı hale gelmiştir. Kocadağ, 2000’li yılların başlarına kadar ormanlık alanları ile Samsun’un oksijen deposu olarak biliniyordu. Şu anda taş ocaklarının neden olduğu ekolojik yıkımla, açılan devasa çukurları, ağaçsız çorak tepeleri, ağır iş makinelerinin ve hafriyat kamyonlarının köstebek yuvasına çevirdiği yolları ve her an kaza riski taşıyan trafiğiyle yaşanmaz hale getirilen bir yer. Burası Samsun’un en önemli doğal yaşam ve turizm merkezlerinden biriydi. Ancak bölgede bulunan ve sürekli genişleyen taş ocakları eşi benzeri olmayan bir doğa katliamına neden oldu” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}