HaberlerSamsun HaberleriOrta Karadeniz'in kanı Samsun'dan

Orta Karadeniz'in kanı Samsun'dan - Samsun Haberleri

'Kan Acil Değil Sürekli Bir İhtiyaçtır' sloganıyla Türkiye'nin her noktasında kan bağış kampanyası düzenleyen Türk Kızılayı umut olmaya devam ediyor. Orta Karadeniz'de bulunan 44 hastanenin kan ihtiyacı da Samsun'da bulunan Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi'nden karşılanıyor

Orta Karadeniz'in kanı Samsun'dan

Samsun, Ordu, Tokat, Amasya ve Sinop illerinde faaliyet gösteren Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi, 5 ilde bulunan 44 hastanenin ihtiyacı olan kanları Samsun'dan gönderiyor. Canik ilçesi Yeni Mahallede bulunan, Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi, ramazan öncesi yaptığı kan bağışı kampanyaları sayesinde stokları istenilen seviyeye ulaştırdı hatta stoklar tüm ihtiyacı karşılayacak potansiyele geldi.

UYGUN KOŞULLARDA TRANSFER YAPILIYOR

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım, Kızılay'ın önemli hizmetlerinden bir tanesinin kan hizmetleri faaliyetleri olduğunu belirterek, "Bu faaliyetlerimizi bölgesel yapılanma ile yürütüyoruz. Orta Karadeniz Bölgesi’nde de müdürlüğümüz Samsun’da bulunuyor. Samsun, Ordu, Tokat, Amasya ve Sinop illerinde faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bölgemizde toplam 44 hastanenin kan ihtiyacını karşılıyoruz. Kan bileşenlerinin tedarik merkeziyiz. Burada herhangi bir hastanede hasta için hangi ürün istenirse, ilgili kuruluşlara uygun koşullarda nakli ve transferini yapıyoruz" dedi.

STOKLAR İHTİYACI KARŞILAYACAK DURUMDA

“Kanın tek kaynağı insandır” diyen Yıldırım, "Sağlık kurumlarında tedavi gören insanların kan ihtiyacı onu bağışlayacak düzenli ve gönüllü bağışçılarla mümkündür. Ramazan öncesi kampanyalar hazırladık ve bu kampanyalara vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi. Bu ilgi sayesinde tüm stoklarımız şu anda uygun durumda ve tüm ihtiyacı karşılayacak vaziyette. Stoklarımızda 6 bin 500 civarında eritrosit kan hücresi, 6 bine yakın taze donmuş plazma ve ihtiyacı karşılayacak oranda da trombosit ürünleri mevcuttur. Sağlık kuruluşları hangi ürünleri istiyorsa onları hazırlayarak, hızlı bir şekilde uygun koşullarda araçlarımızla transfer ediyoruz" diye konuştu.

İFTAR SONRASI AÇIK

Ramazan ayı dolayısıyla kan bağışlarının da aynı düzende sürekli olarak devam etmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, "Stoklarımızın aynı seviyede olması için kan bağışlarının devam etmesi çok önemli. Vatandaşlarımızın kan bağışlarını yapabilmeleri için ramazan ayı dolayısıyla iftar sonrası kan bağışı merkezlerimizi açık tutuyoruz. En yakın kan bağış merkezlerimizi, Kızılay'ın www.kanver.org adresinde nerede olduğu öğrenilebilirsiniz. 18 ile 65 yaş aralığındaki vatandaşlarımızdan kan bağışı kabul ediyoruz. Erkekler 3 aylık periyotlarla yılda 4 kez, kadınlar ise 4'er aylık periyotlarla yılda 3 kez kan bağışında bulunabilirler. 18 ile 50 yaş arasındaki vatandaşlarımız ise kök hücre bağışında bulunabilirler" ifadelerini kullandı.

SAMSUN'DA 65 BİN ÜNİTE KAN

Kanın üç ayrı bileşene ayrıştırıldığını aktaran Muhsin Yıldırım, "Bir vatandaşımız, yaptığı 1 ünite kan bağışı ile hiç tanımadığı 3 ayrı kişinin hayatının kurtulmasına vesile olabiliyor. Geçtiğimiz yıl ilk 4 ayda kan stokumuz 36 bin 752 iken, bu yılın ilk 4 ayında bu rakam 44 bin 279’a yükseldi. Samsun'da geçtiğimiz yıl 65 bin 573 ünite, bölgemizde ise 102 bin 3 ünite kan bağışı toplandı" dedi.

Bayram OK - ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}