HaberlerUYAP - TAKBİS ile haciz işlemleri kolaylaştı!

UYAP - TAKBİS ile haciz işlemleri kolaylaştı!

İcra dairelerince kullanılan haciz ve ihtiyati haciz şerhlerinin konulmasına ve kaldırılmasına yönelik talepler UYAP-TAKBİS entegrasyonu ile kolaylaştı.

UYAP - TAKBİS ile haciz işlemleri kolaylaştı!

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasındaki entegrasyon ile mahrumiyet ekleme ve kaldırma menüleri icra dairelerinin uygulama ekranlarında aktif hale geldi. Bu uygulama ile haciz işlemleri kolaylaştı.

Bu tür entegrasyonlar zaman kaybetmeden adaletin en doğru şekilde yerine getirilmesini sağlıyor. Hem UYAP Bilişim Sistemi hem de TAKBİS ile iş süreçlerinin hızlandırılması, güvenilirliğinin arttırılması açısından önemli. Artık sistem ile icra daireleri haciz ekleme ve kaldırılmasıyla ilgili işlemi kendisi yapacak ve bu TAKBİS üzerinden tapu siciline işlenmiş olacak.

20 MİLYONU GEÇTİ

UYAP verilerine göre icra dairelerindeki icra (esas) ve iflas dosya sayılarının 20 milyon 316 bin 427 olduğu kaydediliyor. Geçen seneki rakamlara göre Tapu sicil müdürlüklerinde yılda 3 milyona yakın haciz işlemi yapılıyor. İşlemlerin elden takip edilememesi, postada yaşanan gecikmeler emlak işletmelerinin tapu işlem süreçlerini etkiliyordu.

İHA

SIRADAKİ HABER
}