HaberlerSamsun Haberleri'İlk Adımdan Kuruluşa' 9 ülkede sergilenecek

'İlk Adımdan Kuruluşa' 9 ülkede sergilenecek - Samsun Haberleri

'İlk Adımdan Kuruluşa' Milli Mücadele Karma Sergisi, 16 Mayıs'ta İstanbul'da açılacak. Sergi, İstanbul ve Samsun'un dışında 9 ülkede daha sergilenecek

'İlk Adımdan Kuruluşa' 9 ülkede sergilenecek

19 Mayıs 1919'un 100. Yılı kapsamında Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığından alınan belge ve fotoğrafların yanı sıra, OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü,   SAMFADve  Melek Yıldız Ergül'ün tarafından yapılan eserlerden oluşan "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma Sergisi 16 Mayıs'ta İstanbul'da açılacak. Sergi, İstanbul ve Samsun'un dışında 9 ülkede daha sergilenecek.

19 MAYIS RUHU

Yapılacak olan tüm etkinliklerin temel amacı; gerçekleştirilen proje ve etkinliklerin, millette milli mücadele ve bağımsızlık ruhunun yaşatılması ve geleceğe aktarılması. Bu etkinlikler kapsamında hazırlanan "İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi" ile 1919’dan 1923’e kadar Türk Devletinin Milli Mücadele tarihinin doğru, güvenilir bilgi ve belgelerle kamuoyuna anlatılması amaçlanıyor. Genelkurmay Askeri Tarih ve Strateji Etüt (ATASE) Dairesi Başkanlığından alınan belge ve fotoğrafların yanı sıra OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD ve Melek Yıldız Ergül'ün 100. Yıl etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirdikleri sergilerden seçilen eserler serginin içeriğini oluşturuyor. 16-26 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da açılışı yapılacak "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma Sergisi, 27 Mayıs - 10 Haziran 2019 tarihleri arasında Samsun'da olacak. Sergi, Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, Birleşik Krallık, (İngiltere) Kosova, Kuzey Makedonya, Bulgaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de(KKTC) açılarak oradaki insanlarında 19 Mayıs 1919 ruhunu yaşamaları sağlanacak.

SIRADAKİ HABER
}