HaberlerSamsun HaberleriCihat Karahan: 'Samsun'da tabela uygulamasını destekliyoruz'

Cihat Karahan: 'Samsun'da tabela uygulamasını destekliyoruz' - Samsun Haberleri

Çiftlik Caddesini Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Cihat Karahan, İlkadım Belediyesi tarafından özellikle çoğunluğu Arapça yazılı tabelalara yönelik yapılan denetimleri doğru bulduklarını belirterek, 'Caddemiz ve çevresinin imajını düzeltmek için gerekli bir uygulama' dedi

Cihat Karahan: 'Samsun'da tabela uygulamasını destekliyoruz'

İlkadım Belediyesi zabıta ekipleri, kent genelinde çoğunluğu Suriyelilere ait iş yerlerindeki yabancı dildeki tabeleları mercek altına aldı. İş yerlerinin denetimi için özel ekip kuran belediye, Türkçe'nin Korunması Kanunu'na istinaden yapılan denetimlerde kanun gereği yüzde 75'i Türkçe olmayan tabelaları sökerek, iş yeri sahiplerini uyardı. Çiftlik Caddesini Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Cihat Karahan, uygulamayı desteklediklerini belirterek, "Caddemiz ve çevresinin imajını düzeltmek için gerekli bir uygulama" ifadelerini kullandı.

UYUM SAĞLAMADILAR

Karahan, Çiftlik'in özellikle alt ve üst aralarında bu tarz işletmelerin bulunduğunu söyleyerek, "Ülkemize gelen Suriyeliler ve Iraklıların belirli mağduriyetler yaşadığını elbette ki biliyoruz. Ancak mültecilerin ülkemize planlı şekilde dahil edilmesi gerekirken, bu durum böyle gerçekleşmedi. Açmış oldukları iş yerlerinde, işletmelerde kendi dillerinde tabelalar afişler kullandılar. Eğer biz mültecileri ülkemize aldıysak, onların kültürlerinin bize uyum sağlaması gerekirdi. Fakat ülkemizde ve Samsun'daki duruma baktığımızda bunun tam tersine gelişmeler olduğunu görüyoruz. Bizim fırınlarımızda denetim yapılırken, onlara ait gayrisıhhi ortamdaki işletmeler denetlenmiyordu" sözlerini kaydetti.

'SURİYELİ CADDESİ' DİYORLAR

Çiftlik Caddesi'nin bu ve benzeri gelişmeler neticesinde ivme kaybettiğini vurgulayan Karahan, "Vatandaşlarımız yoğun şekilde mültecilerin bulunduğu Çiftlik Caddesi'ne gelmek istemediği için müşteri portföyünde ciddi bir değişim oldu. Genelde insanlar buraya gelmiyor ve bu caddeye 'Suriyeli caddesi' diyor. Onların bulunduğu noktalar yaşam tarzları ve işletmelerin tabelaları gibi unsurlar nedeniyle yabancı bir ülke izlenimi oluşturuyor. Belediyemiz bu konuda bir çaba içerisinde, çalışmalarını bütün esnaf arkadaşlarımız destekliyor" diye konuştu.

Şükrü Berk ASKAR / özel haberEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da İsmet Taşdemir için karar zamanı

1 Samsunspor'da İsmet Taşdemir için karar zamanı

Samsunspor'da yeni sezona yol haritası çiziliyor

2 Samsunspor'da yeni sezona yol haritası çiziliyor

Suat Çakır: 'Hatalar tekrarlanmayacak'

3 Suat Çakır: 'Hatalar tekrarlanmayacak'

Samsun'da pes dedirten hırsızlık! Mezarlığı bile soydular

4 Samsun'da pes dedirten hırsızlık! Mezarlığı bile soydular

Görülmedik kaza! Otomobil asılı kaldı

5 Görülmedik kaza! Otomobil asılı kaldı

Samsunspor Ata'nın huzurunda

6 Samsunspor Ata'nın huzurunda

Kayıp kadın ölü bulundu!

7 Kayıp kadın ölü bulundu!

Başkan Cemil Deveci: 'Atakum'a yakışan bu coşkudur'

8 Başkan Cemil Deveci: 'Atakum'a yakışan bu coşkudur'

Fettah Can Samsun'da hayranlarıyla buluştu

9 Fettah Can Samsun'da hayranlarıyla buluştu

Otobüs otomobile çarptı: 3 ölü

10 Otobüs otomobile çarptı: 3 ölü


SIRADAKİ HABER
}