HaberlerSamsun HaberleriSamsun Barosu da aralarında! 49 barodan ortak tepki

Samsun Barosu da aralarında! 49 barodan ortak tepki - Samsun Haberleri

Samsun Barosu'nun da aralarında bulunduğu 49 baro, 'Pontus Soykırımının 100. Yılı' iddiasıyla Ankara'da yapılacağı açıklanan toplantıya tepki gösterdi

Samsun Barosu da aralarında! 49 barodan ortak tepki

Samsun Barosu’nun da içinde bulunduğu 49 baro, ortak bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, Ankara’da faaliyette bulunan ve “ Düşünceye Özgürlük Girişimi" adıyla kendini tanıtan bir grubun, 18 Mayıs 2019 günü Kızılay’da sözde “Pontus Rum / Helen Soykırımının 100. Yılı” iddiasıyla düzenleyeceği etkinliğe tepki gösterildi.

TEHDİTLER BÜYÜYECEK

Açıklamanın devamında, “Ankara’da yapılacağı ilan edilen toplantının Yunan tezlerine hizmet ettiği ve sözde soykırım iddialarına meşruiyet kazandırmaya yönelen propaganda sürecinin bir parçası olduğu kesindir. 19 Mayıs 1919’da başlayan Milli Mücadelemizin 100. yılında büyük bir cüretkârlıkla yapılmak istenen bu toplantıyı şiddetle kınıyor ve kamuoyunu gerekli duyarlılığı göstermeye davet ediyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin başkentinde Türkiye’den toprak koparmayı hedefleyen bir stratejinin parçası durumundaki bir toplantının söz ve ifade hürriyeti ile açıklanması da asla mümkün değil. Bu açıklamayı yapan barolar, toplumsal ayrışma ve kamplaşmanın had safhaya vardığı bir dönemde yaşanan bu gelişmeye karşı uyarı görevini yapmakta ve tarihe not düşmektedirler. Siyasi arenadaki tüm aktörlerimiz süreci ve gelişmeleri iyi okuyarak, milletimizin beklentisi doğrultusunda milli birlik anlayışı içinde hareket etmelidir. Derinleşen ayrışma ve kutuplaşma ile ülkemize yönelik tehditlerin daha da büyüyeceği unutulmamalıdır” denildi.

SIRADAKİ HABER
}