HaberlerKuş Cenneti şenlendi

Kuş Cenneti şenlendi

Türkiye'deki en büyük leylek popülasyonunu barındıran Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, bahar aylarının gelmesiyle göç eden leyleklerle şenlendi. Kuş Cenneti'nde 950 civarında leylek yuvası bulunuyor.

Kuş Cenneti şenlendi

Samsun'un Bafra, 19 Mayıs ve Alaçam ilçeleri sınırlarında bulunan, Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası, Türkiye'nin önemli sulak alanlarının başında geliyor. İrili ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, ender subasar çayırları, 12 bin hektarı bulan sulak bölgesi ve barındırdığı canlı türleriyle Türkiye'nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturan deltada bugüne kadar 140 türün ürediği belirlendi.  Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde Türkiye'de bulunan 400 civarında kuş türünden 356'sı görülebiliyor. Delta, 12 ay boyunca farklı kuş türlerine ev sahipliği yapıyor. İlkbaharın gelmesiyle hareketliliğin arttığı deltaya leylek göçleri de sürüyor. 

950 LEYLEY YUVASI VAR

Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği Müdürü İsmail Mutlu, yaptığı açıklamada, deltaya leyleklerin mart ayı itibarıyla gelmeye başladığını söyledi. Leyleklerin geçmiş yıllardan kalan ve kışın deforme olmuş yuvalarını tamir edip kuluçkaya yattıklarını belirten Mutlu, "30 günlük kuluçka döneminin ardından yavrular dünyaya gelir. Yapılan araştırmalarda, deltada ağaç üzerinde 950 civarında leylek yuvası olduğu belirlendi." dedi.

7 BİN LEYLEK GELİYOR

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti besin yönünden çok zengin olduğu için her yuvada 3-4 yavru olduğuna işaret eden Mutlu, "Deltada bir ağaçta 3-4 yuva görülebilir. Ziyaretçilerin de leylekleri rahatlıkla görebilme imkanı var. Türkiye'deki en büyük leylek popülasyonunun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde. Göç mevsiminde 6-7 bin civarında leylek geliyor.' ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da tarihi anlaşma bitti

1 Samsunspor'da tarihi anlaşma bitti

Samsunspor'da yeni sezona yeni proje

2 Samsunspor'da yeni sezona yeni proje

Dev maç pazar günü

3 Dev maç pazar günü

Mustafa Aztopal: 'Gidene kal denmez'

4 Mustafa Aztopal: 'Gidene kal denmez'

22 Mayıs Çarşamba Samsun hava durumu...

5 22 Mayıs Çarşamba Samsun hava durumu...

Acı haber! Kanalizasyona düşen işçinin cesedi bulundu

6 Acı haber! Kanalizasyona düşen işçinin cesedi bulundu

TFF'den Yücel Uyar'a davet

7 TFF'den Yücel Uyar'a davet

ÖNCE İNDİRİM, SONRA BİNDİRİM

8 ÖNCE İNDİRİM, SONRA BİNDİRİM

Samsun'da aranan FETÖ firarisi İstanbul'da yakalandı

9 Samsun'da aranan FETÖ firarisi İstanbul'da yakalandı

Milli Savunma Bakanı Akar açıkladı! Yeni askerlik sistemi detayları belli oldu

10 Milli Savunma Bakanı Akar açıkladı! Yeni askerlik sistemi detayları belli oldu


SIRADAKİ HABER
}