HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da öğrencilerden 100. Yıl gazetesi

Samsun'da öğrencilerden 100. Yıl gazetesi - Samsun Haberleri

Samsun Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından 19 Mayıs 1919'un 100. Yılı anısına ''Samsun Meş'ale'' gazetesi çıkarıldı

Samsun'da öğrencilerden 100. Yıl gazetesi

Samsun İlkadım ilçesinde yer alanPiri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesiöğrencileri tarafından 19 Mayıs’ın 100. yılı etkinlikleri kapsamında önemli bir çalışmaya imza attı. Öğrenciler, “19 Mayıs ve 20 Mayıs günlerinde Samsun'da bir gazete yayımlanmış olsaydı hangi haberlere yer verilebilirdi?” sorusundan hareketle temsil niteliğinde bir gazete hazırlandı ve bu gazete büyük ilgi gördü.

ÖZENLE HAZIRLANDI

Samsun tarihinde 1919 yılında 'Meş'ale' adı altında yayımlanmış herhangi bir gazetenin olmadığına dikkat çeken Okul Müdürü Taner Alp, “Meş'ale ismini, kurtuluş mücadelesinin ilk kıvılcımına ithaf etmeyi amaçladık. Gazetemizde bulunan haberlerin hepsi gerçek ve o günlere ait haberlerdir. Herkesin kütüphanesinde bulunması gereken, bir anı olan bu gazetede en büyük destekçimiz Samsun Valiliği oldu” dedi. Gazetenin 19 ve 20 Mayıs olmak üzere 2 adet basıldığına dikkat çeken Müdür Yardımcısı Nejla Bostancı, “Çalışmalarımıza yaklaşık 6 ay önce başladık. Samsun Meş'ale gazetesi özenle hazırlandı, dönem gazetelerinin baskı ve mizanpaj özelliklerini de taşıyor” ifadelerine yer verdi.

 

SIRADAKİ HABER
}