HaberlerSamsun HaberleriSamsun'daki 'Onur Anıtı'nı ölümsüzleştirdiler

Samsun'daki 'Onur Anıtı'nı ölümsüzleştirdiler - Samsun Haberleri

Samsun'un simgesi olan Onur Anıtı'nın, her platformdan rahat ulaşılabilmesi için Türkiye'de ilk kez kullanılan bir yöntemle 3 boyutlu modeli çıkartıldı

Samsun'daki 'Onur Anıtı'nı ölümsüzleştirdiler

Samsun'un simgesi olan Onur Anıtı’nı, ölümsüzleştirmek ve herkese ulaşabilir hale getirmek için Türkiye'de ilk kez kullanılan bir yönteme başvuruldu. Dijital teknikler kullanılarak yapılan 3 boyutlu modeller, Türkiye'de 3D scanner cihazı ile taranarak en büyük yapı olan Samsun Onur Anıtı’nın 3D modeli çıkartıldı.

TÜRKİYE'DE 5 HEYKEL VAR

3 boyutlu teknoloji ile heykelin tüm ayrıntılarının çıkarıldığını da söyleyen Uyan, "Heykeli dijital olarak modelledik. Bu heykel dünyanın en güzel heykellerinden birisidir. Samsun'daki Atatürk heykeli, Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel'in Türkiye'ye yaptığı 5 heykelden bir tanesidir. Türkiye'de dijital taranmış ilk heykel ise Samsun’daki Onur Anıtı’dır. Bizim yaptığımız teknoloji ile heykelin bütün ayrıntılarına bakabilmek mümkün. Dünya üzerindeki heykellerin arasında en güzelinin Samsun’a yapılmış olması en güzel gururdur. Amacımız; dijitalleştirerek böyle bir tarihin sonsuza dek varlığın devam etmesini sağlamaktı. Bir takım zenginliklerin dijitalleştirilebileceğini göstermek ve evlatlarımıza da ilham vermek istedik” şeklinde konuştu.

Bayram OK / özel haber

SIRADAKİ HABER
}