Haberler Uçtu uçtu tavuk uçtu

Uçtu uçtu tavuk uçtu

Türkiye'nin kanatlı hayvan sektöründe önemli bir konuma geldiğini ifade eden Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, 'Dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen tavuğumuz artık Japon pazarında' dedi

 Uçtu uçtu tavuk uçtu

Türkiye, kanatlı hayvan sektöründe dünya ülkeleri ile yarışır hale geldi. AB standartlarında, modern tesislerde üretilen tavuklar Orta Doğu, Uzak Doğu ve Kafkasları içine alan geniş bir coğrafyaya ihraç edilirken, bu pazara Japonya da eklendi. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Ekrem Pakdemirli’nin Tokyo’da açılışını yaptığı Helal Market içerisinde Türkiye menşeili tavukların olması Türkiye’ye de önemli döviz girdisi sağlamaya başladı. Samsun Ticaret Borsası ve aynı zamanda da Köy-Tür Yönetim Kurulu Başkanı olan Sinan Çakır, sektörün 2025 yılı ihracat hedefinin 2,6 milyar dolar olduğunu söyledi.

JAPONLAR TÜRK TAVUĞU YİYOR

Başkan Çakır, “Bugün üretim kalitemizin tescillenmiş olmasından dolayı artık iki yıldır Japonya’ya da tavuk ihraç ediyoruz. Geçen hafta G-20 Tarım Bakanları Zirve Toplantılarına katılmak üzere Japonya’ya giden Tarım ve Orman Bakanımız Ekrem Pakdemirli, Tokyo Büyükelçimiz Hasan Murat Mercan ile birlikte Tokyo Camii’ni ziyaret ederek cami tesisleri içinde yer alan Helal Marketin açılışını yaptı. Bakanımız market de alışveriş de yapmış. Ziyaret esnasında raflarda yerini alan Türkiye menşeili tavuklarımız dikkatli gözlerden kaçmamıştır” dedi. Çakır, dünya pazarındaki artan talepten dolayı Türkiye’de kanatlı hayvan üretiminin geçen yıl bir önceki yıla göre artış göstererek 2,15 milyon tona ulaştığını, pazar payının da gelişmesiyle 2019 sonunda bu rakamların çok üzerine çıkılacağının tahmin edildiğini ifade etti. Çakır, “Bugün dünyanın bir ucuna tavuk ihraç edebiliyorsak, bu gurur hepimizindir. Ülkemizden Orta Doğu, Uzak Doğu ve Kafkasları içine alan geniş bir pazardaki yaklaşık 58 ülkeye kanatlı eti ve ürünlerini ihraç ediyoruz. Beyaz et üretiminde dünyada 7’nci ülke konumunda olduğumuzu hatırlatmak isterim. Küresel oyuncu olma potansiyeline sahip olan sektörün 2025 yılı ihracat hedefi ise 2,6 milyar dolar” şeklinde konuştu.

 

SIRADAKİ HABER
}