HaberlerSamsun HaberleriKahraman kadınlar Samsun'da sergilenecek

Kahraman kadınlar Samsun'da sergilenecek - Samsun Haberleri

Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yapılan Milli Mücadele kadınlarının figürlerinden oluşan sergi, 19 Mayıs'ta Samsun'da açılacak

Kahraman kadınlar Samsun'da sergilenecek

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla, Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü’nce Milli Mücadele döneminin kadın kahramanlarının 3 boyutlu figürleri yapıldı. Kültür Bakanlığı Sanatçısı unvanına sahip Usta Öğreticisi Özlem Işık Sarıhan’ın ellerinde hayat bulan ‘Cennet Vatanın İlk Adım Kadınları Sanatsal Bebek Koleksiyonu’nda istiklal mücadelesi veren 15 kadın kahramanın polimer kilden yapılma figürü bulunuyor. Yaralı askerlerin yarasını saran, kovanlara mermi dolduran Milli Mücadele kadınlarının figürlerinden oluşan sergi, 19 Mayıs Pazar Günü Samsun Bulvar Alışveriş Merkezi’nde düzenlenecek. Gerçekleşecek olan sergide; Antepli Yirik Fatma, Sakine Baturay, Kara Fatma, Binbaşı Ayşe, Halide Edip Adıvar, Şerife Bacı, Kılavuz Hatice, Gördesli Makbule, Tayyar Rahmiye, Onbaşı Nezahat, Halime Çavuş, Çete Emir Ayşe Efe, Hafız Selman İzbeli, Tarsuslu Kara Fatma ve Dağ Köylü Fatma Çavuş’un figürleri yer alacak.

ETKİLEYİCİ BİR SERGİ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Durna Gülşen, çok etkileyici bir çalışmaya imza attıklarını belirtti. Gülşen, “19 Mayıs’ta dolayısıyla Milli Mücadelede emeği olan, tarihe ön veren, Kurtuluş’a yön veren kahraman Türk kadınlarının figürlerini çalıştık. Onlara bebek değil figür demek istiyorum. Çünkü hepsi birer kahraman. Burada Şerife Bacı, Lirik Fatma, Kılavuz Hatice, Kara Fatma ve Halide Edip Adıvar gibi binlercesi var. Biz sadece burada ismi tarihte geçen kadınlarımızın figürlerini çalıştık. Hepsi çok etkileyici, etkilenmediğimiz yok aslında. Biz zaten bunlarla büyüdük. Biz istiyoruz ki yeni neslimiz bu görselleri görüp yanındaki hikayelerini de okuyarak daha çok tarihi olarak aşılansınlar istiyoruz" diye konuştu.

HİKAYELERİ ÇOK ANLAMLI

Figürlerin yapımlarının 3 ay sürdüğünü anlatan Gülşen, “Yaklaşık 3-3.5 ay kadar sürdü yapımları. Bugün sonuca vardı. İnşallah yarın Samsun’da olacağız ve sergimizi açacağız. Hızlıca bitirdik çünkü Samsun Valiliğinden davet aldık. Bu projeyi öncelikle Samsun Valiliğine sunduk, kendileri beğendi ve biz de çalışmalarımıza hız verdik. Görenler çok etkileniyorlar, duygulanıyorlar. Bunları tüm gençler, çocuklar görsün istiyoruz. Bu vatanı kolay kazanmadık. Rabbim bir daha bize Kurtuluş Savaşı nasip etmesin. O yüzden bunlar hikayeleri ile birlikte okunursa ve bu anlamda onlara yardımcı olursak çok memnun olacağız” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}