HaberlerATA'NIN YOLUN'DA NİCE 100'NCÜ YILA

ATA'NIN YOLUN'DA NİCE 100'NCÜ YILA

'Milli Mücadele' için yola çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19 Mayıs 1919'da ayak bastığı Samsun, bir milletin kaderini değiştiren tarihi olayda ilk adımın atıldığı yer olmanın gururunu yaşıyor

ATA'NIN YOLUN'DA NİCE 100'NCÜ YILA

Bandırma Vapuru 19 Mayıs 1919 Pazartesi günü sabah 08:15'de Samsun'a demir atarken, İsmail Hakkı Kaptan yaşamının en mutlu anının tadıyordu. Dil İskelesi açığına demir atan Bandırma Vapuru'ndan taka aracılığı ile Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları, bugünkü Samsun Büyük Oteli ve Yaşar Doğu Spor Salonu arasında bulunan ilk adım anıtının olduğu yerdeki Fransızlar'dan kalma Dil (Reji) İskelesi'nden karaya ayak basmışlardır.

Bu günden tam 100 yıl önce 19 Mayıs 1919 günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a ayak basarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünkü temellerinin atılmasını sağladı. 19 Mayıs 1919 günü sadece Türk tarihi ve siyaseti için değil dünya tarihi ve siyaseti içinde dönüm noktalarından biri olurken 4 yıl kadar sürecek olan Kurtuluş Savaşı’nın da zeminini hazırladı. Türkiye Cumhuriyeti bu yıl, bu kutlu günün 100. Yıl dönümünü kutluyor.

 

SIRADAKİ HABER
}