HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da yüzlerce kişi umut bekliyor

Samsun'da yüzlerce kişi umut bekliyor - Samsun Haberleri

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, 'İlimizde 661 kişi böbrek, 30 kişi ise karaciğer nakli bekliyor. Organ bağışının hayat kurtaran çok önemli ve basit bir yol olduğunu unutmamalıyız' dedi.

Samsun'da yüzlerce kişi umut bekliyor

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi tarafından gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verdi. Oruç, Ocak 2018 ile Nisan 2019 arasında merkeze bağlı 8 ilde, 77 donörden 212 organ ve doku nakli gerçekleştirilerek 212 kişinin hayata tutundurulduğunu söyledi.

ORGAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

Muhammet Ali OruçSamsun'da toplam 17 bin 66 kişinin organ bağışçısı olduğunu belirterek, "Organ bağışının hayat kurtaran çok önemli ve basit bir yol olduğunu unutmamalıyız. Herhangi bir nedenle organ yetmezliği yaşayan hastaların tek geçerli ve sağlıklı tedavi yöntemi organ naklidir. Ülkemizde yaklaşık 30 bin kişi herhangi bir organ ve dokuya ihtiyaç duyuyor. Bu hastalarımızın bir yıl içinde yaklaşık 2 bin 500 tanesi ihtiyaçları olan organ bulunamadığı için hayatlarını kaybetmektedir. Bu hastalarımızın büyük kısmı böbrek hastası. Böbrek hastalarının yaşamlarını uzatmak için diyaliz gibi bir şansı varken, karaciğer, kalp, akciğer bekleyen insanların yaşayabilmek için tek şansları maalesef organ nakli yapılması" ifadelerini kullandı.

BEYİN ÖLÜMÜ HALİNDE NAKİL GERÇEKLEŞEBİLİR

Organ ve doku naklinin tedavisi sadece nakil ile mümkün olan organları hasar görmüş hastalara umut olduğunu belirten Oruç, "Organ nakli konusundaki bilinç son yıllarda oldukça artmasına rağmen, tüm Dünya’da ve Türkiye’de de organ nakli bekleyen insan sayısı çok fazladır. Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre, bu sayının yaklaşık 30 bini Türkiye’de yaşamaktadır. Organ bağışı kişinin hayatta iken kendi özgür iradesiyle, organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra başka hastaların tedavisinde kullanılmak üzere vasiyet etmesidir. Organ bağışı yapılmış olsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Yalnızca yoğun bakım ünitelerinde solunum cihazına bağlı olarak ölen, yani beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organları nakledilebilir. 18 yaşını aşmış, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur" şeklinde konuştu.

SAMSUN'DA 17 BİN KİŞİYE EĞİTİM

Oruç, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde yapılan çalışmalarla organ ve doku bağışı konusunda farkındalık oluşturduklarını belirterek, "Organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan etkinlikler kapsamında 2019 yılı içerisinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve kışlalarımızla yapılan protokol kapsamında eğitim programı yeniden düzenlenerek, hem il genelindeki bütün liselerde 11. sınıf öğrencilerine ve kışlalarımızda her celp dönemi bütün er ve erbaşlarımıza yapılan eğitimler sonucunda Ocak-Nisan ayı sonu itibari ile 17 bin 873 kişiye organ bağışı ve organ nakli konularında eğitim düzenlendi. İl Müftülüğü ile yapılan işbirliği sonucunda, bu yıl müftülük personeline düzenlenecek eğitim programı belirlendi ve haziran ayında bu eğitimlere de başlanacak. Organ Bağış Standı faaliyetleri ile de organ bağışı ve nakli konularındaki soru işaretlerini çözmek ve farkındalık oluşturmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Aynı zamanda bu faaliyetlerimiz ile organ bağışçısı olmak isteyen kişilerin bağış kayıt işlemleri de yapılmaktadır. Bütün bu faaliyetlerdeki amacımız organ bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak, ilgili tüm kesimlerin konuya ilgisini artırmaktır" diye konuştu.

Şükrü Berk ASKAR / ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}