HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da 200 derecelik ateşle oruç imtihanı

Samsun'da 200 derecelik ateşle oruç imtihanı - Samsun Haberleri

Samsun'un son demir ustası olma özelliğini İbrahim Germi, ramazan ayında 200 derecelik ateşin karşısında hem çalışıyor hem de ibadetini yapıyor.

Samsun'da 200 derecelik ateşle oruç imtihanı

Samsun'da yaşayan 67 yaşındaki İbrahim Germi, dedesinden babasına, babasından da kendisine kadar uzanan demir ustalığı mesleğini 52 yıldır icra ediyor. Kentin son demir ustası olma özelliğini de taşıyan İbrahim Germi, İlkadım ilçesi Demirciler Yokuşu'nda kendisine ait dükkanında sabahları besmele çekerek başladığı işini yarım asrı aşkın sürdürüyor. Ramazan ayında vatandaşların ihtiyaçlarını yetiştirmeye çalışan Germi, ateşin yanmasıyla 200 dereceye kadar ateşin karşısında hem çalışıyor hem de oruç tutarak ibadetini aksatmıyor.

BU ZEVKİ BEN DE TADIYORUM

Dedesinin ve babasının demirci olduğunu ifade eden İbrahim Germi, kendisinden sonra bu mesleği yapacak kişinin olmadığını söyledi. Mesleğini 'Zevkli ve tatlı bir meslek' olarak nitelendiren Germi, ''Aynı zamanda hile kabul etmeyen bir meslek. Yanlış yaparsan çekici kafana yersin. Ziraat devam ettiği sürece bu meslek de devam eder. Bu mesleğin çok avantajları var. Mesela kazandığın para çok tatlı ve bereketli bir paradır. Alnının teriyle kazanılan bir paradır. Bu zevki dedem ve babam tattı. Ben de tadıyorum. İdare ediyorum çok şükür'' dedi.

ALLAH SABRINI VERİYOR

Karşısında yanan ateşin hiçbir zaman zararını görmediğini kaydeden Germi, ''Çekiç salladıkça daha sağlıklı çalışıyorsun. Ramazan ayı nedeniyle de hiçbir zararını görmedim ve sıkıntı çekmedim. Hatta kârı bile var. Allah sabrını veriyor. Ramazan ayı haricinde öğle vaktini zor bekliyorsun yemek yemek için ama Ramazan ayında açlığı hiç hissetmiyorum. Ramazanın tadı çok başka'' diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}