HaberlerSamsun HaberleriAta'nın yolundan Samsun'dan Havza'ya

Ata'nın yolundan Samsun'dan Havza'ya - Samsun Haberleri

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün düzenlediği ve 81 ilden 300 dağcının katıldığı Ulusal Kurtuluş Mücadelesi 11. Anma Yürüyüşü'nün ilk adımı Vali Osman Kaymak'ın katılımıyla Atatürk'ün Samsun'a çıktığı Tütün İskelesi'nden başladı

Ata'nın yolundan Samsun'dan Havza'ya

Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi için 19 Mayıs 1919’da, Tütün İskelesi’nden Havza’ya kadar gittiği yolda düzenlenen ‘Ulusal Kurtuluş Mücadelesi 11. Anma Yürüyüşü’ Tütün İskelesi'nden başladı. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve dağcılık il temsilcisi sporcularının katılımıyla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün takip ettiği Kurtuluş Yolu güzergâhında yürüyecek olan sporcular, Tütün İskelesi, Kurtuluş Yolu, Mamur Dağı, Çakallı, Kavak’ı geçerek Havza’ya varacak. Sporcular 25 Mayıs’ta Havza’da yapılacak kutlamalara katılacak.

MİLLİ MÜCADELE RUHU

Yürüyüş öncesi açıklamada bulunan Samsun Valisi Osman Kaymak, “Kurtuluş Savaşı Samsun’dan başlatıldı ve zafere ulaştı. Bugün bizler hür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak hayatımızı sürdürüyorsak ve uluslararası arenada güçlü bir devlet olarak yolumuza devam ediyorsak bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimize borçluyuz. 100. Yıl önceki bu mücadele ruhunun güçlü tutulması lazım. Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’dan çıkarak Havza’ya gidişlerini temsilen dağcı kardeşlerimizi Havza’ya uğurluyoruz. Bu anlayışlarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Bu duygunun bütün gençliğe yayılması lazım. Bu vatan sevgisidir. Milli Mücadele ruhudur” dedi.

BAYRAK DAĞCILARDA

Vali Kaymak’ın konuşmasından sonra 19 Mayıs’ta Atatürk’ü temsilen Tütün İskelesi’nden karaya çıkartılan Türk bayrağının Samsun Valisi Osman Kaymak tarafından dağcılara verildi. Bayrağı teslim alan dağcılar, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi 11. Anma Yürüyüşü’ne başladı. Vali Kaymak ve Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, sporcuları Kurtuluş Yolu’ndan uğurladı.

Erdinç YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}