HaberlerOrdu HaberleriAyaklarıyla resim çizerek 32 sergi açtı

Ayaklarıyla resim çizerek 32 sergi açtı - Ordu Haberleri

Beş yaşında geçirdiği bir kaza sonucunda iki kolunu kaybeden ve ayaklarıyla çizdiği resimlerle bugüne kadar 32 sergi açan Ayşe Işık, Ordu'nun Ünye ilçesinde öğrencilerle bir araya gelerek onlara resim çizdi.

Ayaklarıyla resim çizerek 32 sergi açtı

Eğitimci yazar Erdal Kara'nın yazdığı 'Sarı Buğday Mavi Umut' adlı romanın kahramanı Ayşe Işık, Ünye'ye geldi. Beş yaşında geçirdiği bir kaza sonucunda iki kolunu kaybeden Ayşe Işık, hayata küsmek yerine bizzat yaşamak için sıkı sıkıya sarılıp kendinde resim yapma yeteneğini keşfederek tuvallere hayat vermeye çalışıyor. Engelliler Haftası dolayısıyla hayatını roman olarak yazan ilkokul öğretmeni Erdal Kara tarafından İstanbul'dan Ünye'ye çağrılan Ayşe Işık, Arif Nihat Asya Kız Meslek Lisesi ve Adnan Menderes Ticaret Lisesinde öğrenciler ile bir söyleşi gerçekleştirdi ve ardından ayakları ile öğrencilere bir resim çizdi.
Kız Meslek Lisesinde yapılan söyleşide konuşan Erdal Kara, 'Adıyaman'da görev yaptığım sırada Ayşe ile tanıştım. Ayşe'nin azmi her şeye bedeldi, hayata küsmedi, kendisinin yapabileceği yeteneği olan resim yapabilme özelliğini keşfetti. O dönemlerde dereceler aldı. İnsan istediğinde tüm zorlukları aşar, yeter ki siz kendi istediğinizi bilin, yapmak için çaba sarf edin, yapmamak için bahaneler üretmeyin. Türkiye'de yüzde 15 engelli insanımız var fakat biz yüzde 85 engelsiz insan, engellilere engel oluyor' dedi.
'İlkokul öğretmenim bana 'senin hayatını roman olarak kaleme aldım' deyince çok sevindim' diyen Ayşe Işık, 'Adıyaman'da engelliler için bir okul yoktu, biz de İstanbul'a taşındık. Burada kendimi geliştirdim, resim yapmak için dersler aldım, sonunda çok sevdiğim ve istediğim resim işini geliştirdim ve 32 tane özel sergi açtım, çok mutluyum. Bir de Erdal Kara öğretmenim 'senin hayatını yazdım' deyince kitabının kapak resmini ben çizdim. Geçtiğimiz yıl gelecektim buraya ama olmadı nasip bu yıla imiş. Ünye'ye ilk gelişim ve çok beğendim' ifadelerini kullandı.
Söyleşi sonunda Ayşe Işık, öğrencilere ayakları ile tuvale yarım saat içinde resim çizdi.

Ayaklarıyla resim çizerek 32 sergi açtı

SIRADAKİ HABER
}