HaberlerBahçeşehir Koleji Özgür Bolat Anne Baba Okulu'ndan seminer

Bahçeşehir Koleji Özgür Bolat Anne Baba Okulu'ndan seminer

Bahçeşehir Koleji ile Eğitim Bilimci ve Yazar Dr. Özgür Bolat iş birliğinde 'Mutlu Çocuk, Başarılı Gelecek' hedefiyle hayata geçirilen okulun semineri, velilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti

Bahçeşehir Koleji Özgür Bolat Anne Baba Okulu'ndan seminer

 Bahçeşehir Koleji Atakum Kampüsü’nde gerçekleştirilen programda üç modül ve dört oturumdan oluşan; ailelere gizli dinamiklerini, çocuk yetiştirme modellerini ve kendi ebeveynlik tarzlarını bilimsel anketler ve etkinlikler aracılığıyla keşfettirmeyi, etkinlikler ve ödevlerle mutlu ve başarılı çocuk yetiştirmenin felsefesini öğretmeyi amaçlayan Anne Baba Okulu'nun ilk modülü Bolat'ın sunumuyla velilere aktarıldı.

BİRÇOK BAŞLIK KONUŞULDU

Bolat, “Ebeveynliğinizi etkileyen gizli dinamikler neler?", "Çocuklar birey olarak nasıl yetiştirilir?" ve "Kendimizle kurduğumuz ilişki çocukla ilişkimizi nasıl belirler?" başlıklarını ele aldı. Bolat, "Çocuk yetiştirmek kendini yetiştirmektir.", "Sahip olmak istediğiniz değil, sahip olduğunuz çocuğu yetiştirin.", "Çocuğu geleceğe göre değil, geleceği çocuğa göre şekillendirin.", "Çocukla kurulan ilişki, onun gelişiminden daha önemlidir.", "Konuşarak değil, dinleyerek ilişki kurulur" gibi önerilere de değindi.

HEDEF; YAYGINLAŞTIRMAK

Bolat, kolej ile yaptıkları gözlemler sonucunda okulda yaşanan sorunların birçoğunun anne ve babanın çocuğuyla arasındaki ilişkiden kaynaklandığı izlenimini elde ettiklerini söyledi. Çocuklarına yargılayıcı davranan ebeveynlerin onlarda kaygı oluşturduğunu aktaran Bolat, anne ve babaların aslında bunu yaparken kendilerini de yargıladıklarını kaydetti. Bolat, "Bu nedenle ‘Çocuk yetiştirmek, kendini yetiştirmektir’ diyoruz. Anne ve baba okulunu da çocuk yetiştirmek, kendini yetiştirmektir veya kendinizle kurduğunuz ilişki, çocukla kurduğunuz ilişkiyi belirler söyleminden yola çıkarak açtık. Eğitim üç modülden oluşuyor. Hedefimiz, projeyi önce Bahçeşehir velilerinde sonra da Türkiye'de yaygınlaştırmak" diye konuştu.

GÜÇLENEREK BÜYÜYORUZ

Bahçeşehir Koleji Karadeniz Bölge Koordinatörü Savaş Boyar ise Türkiye’de kaliteli eğitimi yaygınlaştırmak için ‘güçlenerek büyümeyi’ hedeflediklerini belirterek, “Eğitim, içerik ve uygulamalarımızı çeşitlendirip zenginleştirerek öğrencilerimize daha faydalı olma gayretimiz hız kesmeden devam ediyor. Bahçeşehir Koleji, aileleri yeni nesil eğitim yaklaşımlarıyla buluşturmak için veli seminerleri düzenliyor. Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilen veli seminerleri; ebeveynleri eğitimden psikolojiye, teknolojiden sosyal medya kullanımına kadar çok çeşitli alanlarda uzman görüşleriyle bilgilendiriyor. Eğitim sürecinde okul-veli iş birliğinin önemi büyüktür. Bu kapsamda Bahçeşehir Koleji olarak sizleri değişen ve gelişen eğitim yaklaşımları ve geleceğin dünyasına bugünden hazırladığımız yeni neslin farklılaşan dünyası hakkında bilgilendirmeyi bir görev biliyoruz” şeklinde konuştu.

Seminer sonunda Bahçeşehir Koleji Karadeniz Bölge Koordinatörü Savaş Boyar, öğrencilerin CNC makinesinde kendi yaptıkları hediyeyi ve 19 Mayıs’ın 100. yılı şerefine Onur Anıtı’nı Dr. Özgür Bolat’a takdim etti.

 

SIRADAKİ HABER
}