HaberlerSamsun HaberleriDünya'da sadece 30 çift kadar kaldı... Samsun'da görüntülendi

Dünya'da sadece 30 çift kadar kaldı... Samsun'da görüntülendi - Samsun Haberleri

Dünyada 30 çift kadar kaldığı tahmin edilen ve nesli tükenme tehlikesi altında olan Anadolu dağ turnası (Grus grus) Samsun'un Bafra ilçesinde yer alan Kızılırmak Kuş Cenneti'nde yavrusuyla birlikte görüntülendi.

Dünya'da sadece 30 çift kadar kaldı... Samsun'da görüntülendi

Başlarında kırmızı leke bulunmaması Anadolu dağ turnalarını diğerlerinden ayıran en önemli fark olarak göze çarpıyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nde keşfedilen Anadolu dağ turnası (grus grus), dünyada sadece Türkiye, İran, Gürcistan ve Ermenistan'da yaşıyor. Dünyada 30 çiftin kaldığı tahmin edilen bu alt türün Türkiye'deki yaşam alanlarını ise sulak alanlar oluşturuyor. Sulak alanlardaki kurutma çalışmaları, baraj, yol inşaatları ve üreme döneminde çıkarılan sazlık yangınları, dünyanın en nadir turna alt türünün varlığını tehdit ediyor.

HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

YAVRUSUYLA BİRLİKTE GÖRÜNTÜLENDİ

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün 'Turna Halkalama Çalışmaları' programı kapsamında Kızılırmak Deltası'nda turna (Grus grus) envanter, GPS takip cihazı takılması ve halkalama çalışmaları yapılmaya devam ediliyor. Yapılan çalışmalar sonucunda turnalara halka ve GPS takip cihazı takıldı. GPS takip cihazıyla turnaların takibi yapılarak, hareketlilikleri hakkında bilgi ediniliyor. 2016 yılında GPS takılan turnaların Sivas'a göç ettiği, 2 yıl orada kaldıktan sonra bir bireyin tekrar Samsun'un Bafra ilçesinde bulunan Kızılırmak Deltası'na döndüğü görüldü. Son olarak da Bafra ilçesindeki Kızılırmak Kuş Cenneti'nde yavrusuyla birlikte dolaşan bir çift Anadolu dağ turnası ve tek dolaşan bir yetişkin Anadolu dağ turnası gözlemlendi.

HAYVAN ÇEŞİTLİLİĞİ ARTTI

Sıcak havaların iyice etkini göstermesiyle birlikte Kuş Cenneti'ndeki hayvan hareketliği de arttı. Baharla birlikte hayvanların yeni doğan yavruları da güzel görüntüler oluşturdu.

 

SIRADAKİ HABER
}