HaberlerSamsun Haberleri12 bin yıllık tarih yardım bekliyor

12 bin yıllık tarih yardım bekliyor - Samsun Haberleri

Hasankeyf'in yok olacağını belirten SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, 'Suya gömülmek istenen tüm insanlığın ortak hafızası, 12 bin yıllık tarihtir. Binlerce yıl insanlığa ve medeniyete kucak açmış Hasankeyf ve Dicle vadisi şimdi bizden yardım bekliyor' dedi

12 bin yıllık tarih yardım bekliyor

 

 Samsun Çevre Platformu’nun da  (SAMÇEP)  bileşeni olduğu Ekoloji Birliği, Türkiye genelinde 60 bileşeni ile Dicle nehri üzerinde yapımı tamamlanarak 10 Haziran’da su tutulmaya başlanacak olan Ilısu Barajı suları altında kalacak Hasankeyf için basın açıklaması düzenledi. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Hasankeyf ve Dicle vadisinin yardım beklediğine dikkat çekti.

DOĞAYA İHANET

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Ilısu Barajı ile sadece bir şehrin sular altında kalmayacağını tüm insanlığın ortak hafızasının yok olacağını ifade etti. Özdağ, “Mezopotamya coğrafyası artık güneş yüzü görmeyecek, karanlığa mahkûm olacak. Birinci dereceden sit alanı olarak kabul edilmiş bu topraklarda bir çivi bile çakmak insanlığa ihanetken, devasa bir yapının inşa edilmiş olması nasıl bir mantıktır. Yirmi yıldan beri birçok grup tarafından karşı durulmuş bu projeye karşı idarenin; kör, sağır ve dilsiz kalması nasıl bir akılla izah edilebilir? Akla, bilime ve vicdana aykırı bu proje derhal sonlandırılmalıdır. Zararın neresinden dönülürse kardır. Hasankeyf, Dicle vadisi ve verimli toprakların sular altında bırakılması tüm insanlığa ve doğaya ihanettir. Hasankeyf’in çığlığına ve feryadına ses olma zamanıdır. Sessiz kalmanın da bu linçe göz yummakla eşdeğer olduğu unutulmamladır. Binlerce yıl insanlığa ve medeniyete kucak açmış Hasankeyf ve Dicle vadisi şimdi bizden yardım beklemektedir” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}