HaberlerKalfalık ve ustalık heyecanı

Kalfalık ve ustalık heyecanı

102 meslek dalında kalfalık ve ustalık belgesi veren Samsun Mesleki Eğitim Merkezi'nde, 2019 yılı Haziran döneminde de yüzlerce kişi sınav heyecanı yaşıyor

Kalfalık ve ustalık heyecanı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Samsun Mesleki Eğitim Merkezi, 2019 yılı Haziran döneminde 750 kalfa ve usta adayını sınava tabii tutuyor. Kendi alanlarında çalışabilmek ve iş yeri açabilmek için zorunlu olan Ustalık ve Kalfalık belgesi olmayan vatandaşlar belgelerini alabilmek için yazılı sınava giriyor. İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen,  Samsun Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Şahin ve eğitim merkezinde görevli öğretmenler Mesleki Eğitim Merkezi binasında sınav salonlarını gezerek incelemede bulundular.

26 HAZİRAN’A KADAR SÜRECEK

2019 yılı Haziran dönemi sınavlarının başladığını ifade eden Samsun Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Şahin, “Haziran dönemi kalfalık ve ustalık sınavlarını dün saat 09:00 itibariyle İl Milli Eğitim Müdürümüz Coşkun Esen’in katılımlarıyla başlatmış bulunmaktayız. Bu dönemki sınavlarımıza 750 kalfa ve usta adayı başvuruda bulundu.  Sınavlar 26 Haziran’a kadar devam ediyor. 15 günlük sınav süreci neticesinde başarılı olan arkadaşlarımız ustalık ve kalfalık belgelerini almaya hak kazanacaklar.” diye konuştu.

ULUSAL DÜZEYDE

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ise mesleki eğitim merkezinin önemine vurgu yaparak, “Samsun’da hem sahada çalışan hem de mesleki eğitim merkezimize haftada 1 gün gelen kursiyerlerimiz, kalfalarımız ve ustalarımız sınavlar neticesinde kendi alanlarıyla ilgili mezuniyetlerini belgelemiş oluyorlar. Verdiğimiz bu belgeler hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde geçerliliği olan, insanların kendi alanlarında çalışmasını ya da iş yeri açmasını sağlayan önemli ve kıymetli belgeler” dedi.

Mustafa GÜVEN

SIRADAKİ HABER
}