HaberlerSamsun HaberleriSamsun'daki su zammı mahkemelik

Samsun'daki su zammı mahkemelik - Samsun Haberleri

Avukat Arzu Sabancı ve Buğra Genç, Samsun'da suya yüzde 25 ve okuma bedeline yüzde 150 yapılan zamma tepki gösterdi. Sabuncu, 'Kararın iptali için konuyu yargıya taşıdık. Yaşamsal ihtiyaç olan suya yapılan zam hiçbir şekilde kabul edilemez' dedi

Samsun'daki su zammı mahkemelik

Samsun Büyükşehir Belediyesinin geçtiğimiz günlerde suya ve okuma bedeline yaptığı zamlara tepkiler çığ gibi büyüyor. Daha önce sendika ve sivil toplum örgütlerinin su zammına tepki olarak yaptığı eylemler sonrası şimdi de Avukat Arzu Sabuncu ve Buğra Genç, kararın iptali için Samsun Bölge İdare Mahkemesine dilekçe verdi.

YEREL GAZETELERE TEŞEKKÜR

Sabuncu ve Genç, konuyu yargıya taşıyarak, Samsunlu vatandaşların sesi olacaklarını ve anayasal hakları kullanarak gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine giderek 'yaşamsal ihtiyaç' olan suya yapılan zammın iptalini isteyeceklerini söyledi. Avukat Sabuncu, "31 Mart Yerel Seçimleri öncesi suya yüzde 15 indirim yapılmıştı. Ancak seçimler sonrası SASKİ tarafından suya yüzde 25, okuma bedeline yüzde 150 zam yapıldı. Bu süreç içerisinde yerel gazetelere teşekkür ediyorum. Bu haksız su zammının karşısında durdular. Büyükşehir Belediye Başkanı suya zam yapılsa bile en ucuz suyu kullanıyor dese de gerçekler ortada ki İstanbul'dan sonra ikinci en pahalı suyu kullanan şehir Samsun oldu. Yaz ayına girilmişken yapılan bu zam suyu kullanan birçok sektörde de zam etkisi oluşturacaktır. Temel ve yaşamsal ihtiyaç olan suya zarar eden bir kurum adı altında zam yapılması kabul edilemez. Biz Samsunlu vatandaşlarımızın sesi olarak yola çıktık ve gerekli dilekçemiz ile konuyu yargıya taşıdık. Bu işin sonucu ne olursa olsun olumlu ya da olumsuz peşini bırakmayacağız. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gideceğiz. İnşallah sonucu Samsunlu vatandaşlarımıza hayırlı olur" diye konuştu.

Salim YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}