Haberler10 ton atık yağ toplandı

10 ton atık yağ toplandı

Tekkeköy Belediyesi Çevre Mühendisi Büşra Aşkın, 'Okullarımızda başlatmış olduğumuz bitkisel atık yağ toplama yarışmalarıyla iki yılda 10 ton bitkisel atık yağın, sularımızı ve çevremizi kirletmesini engelledik' dedi

10 ton atık yağ toplandı

Tekkeköy Belediyesi tarafından düzenlenen okullar arası bitkisel atık yağ toplama yarışması ödül töreni gerçekleştirildi. Tekkeköy Belediyesi konferans salonunda düzenlenen okullar arası bitkisel atık yağ toplama yarışmasında dereceye giren öğrenciler ve okullar çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Ödül törenine Tekkeköy Belediye Başkan Vekili Kamil Çilingir, Tekkeköy Belediye Başkan Yardımcıları Aydın Karmil, Özkan Karakaya ve Semra Aksoy, okul müdürleri, belediye daire amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

HASSAS DAVRANMALIYIZ

Türkiye’deki tatlı su kaynaklarının yüzde 70’in kirlenmiş durumda olduğunu ve bu suların yüzde 60’ının içme suyu olarak kullanıma elverişli olmadığına değinen Tekkeköy Belediyesi Çevre Mühendisi Büşra Aşkın, “Türkiye’nin su kıtlığı çeken ülkeler kategorisinde yer aldığı raporlarla ortaya konulmuştur. Çevremizdeki su kaynaklarının kirlenmesinde en büyük faktörlerden birisi olan bitkisel atık yağlar konusunda hassas davranmalıyız. Evlerde oluşan bitkisel atık yağlar lavabo ve çöplere dökülmemeli. Bizde bu kapsamda iki yıldır ilçemizde çevre ile ilgili birçok proje ve çalışmanın yanında özellikle bitkisel atık yağların toplanması için yarışmalar düzenledik. Okullarımızda başlatmış olduğumuz bitkisel atık yağ toplama yarışmalarıyla iki yılda 10 ton bitkisel atık yağın, sularımızı ve çevremizi kirletmesini engelledik” şeklinde konuştu.

FARKINDALIK OLUŞTURDUK

Konuyla ilgili açıklama yapan Tekkeköy Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Karmil ise, “Belediye Başkanımız Hasan Togar öncülüğünde başlatılan çevre ile ilgili çalışmalarımız farklı alanlarda devam ediyor. Bunların bir parçası olan okullar arası bitkisel atık yağ yarışmamızın bugün ödül törenini yaptık. Amacımız; başta öğrencilerimize çevre bilincini aşılamak. Bu konuda da duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı başardık. Önümüzdeki süreçte bu ve bu gibi faaliyetlerimiz aralıksız devam edecek” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}