HaberlerDenizli HaberleriGörme engelliler için karekod ve Braille alfabeli tekstil ürünü ürettiler

Görme engelliler için karekod ve Braille alfabeli tekstil ürünü ürettiler - Denizli Haberleri

Denizli'de bir tekstil firması 1 buçuk yıllık AR-GE çalışması sonucu, görme engelliler için üzerinde 'Braille' yazısı ile ürünün rengi, deseni ve yıkama talimatı ile akıllı barkod sisteminin bulunduğu tekstil ürünleri üretti.

Görme engelliler için karekod ve Braille alfabeli tekstil ürünü ürettiler

Denizli'de dokuma imalatı alanında faaliyet gösterin bir tekstil firması, Denizli Alto Nokta Körler Derneği ile ortaklaşa yürüttüğü 1 buçuk yıllık bir Ar-Ge çalışması neticesinde görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla ev tekstil ürünlerine kare kodu ve Braille alfabesi işledi. Ürünlerin üzerinde yer alan kare kodu ve Braille alfabesiyle yazılan metin sayesinde ürünün rengi, deseni ve kullanım talimatı gibi çeşitli bilgiler edinilmesi sağlandı. Üretilen ürünler şuan fabrikanın bir bölümünde özel olarak üretilirken, gelen talepler doğrultusunda seri üretime geçilecek.

'Ürün hakkında bilgi veriyor'
Ürünlerin Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde (DGC) düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Denizli Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Reşat Göcen, erişilebilir tekstil ürünlerinin tasarlanması ve üretilmesi ile ilgili bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti. Başkan Göcen, ürünlerin üzerinde Braille alfabesiyle deseni, rengi ve yıkama talimatının yazılı bulunduğunu ve diğer özelliklerini akıllı barkot sistemi ile telefonla okunabilmesine yarayacak şekilde desteklendiğini kaydetti.

'Üst giyim için devam edecek'
Tekstilci iş adamı Ali Dildar, Görme engelli bireyler için hayata geçirmiş oldukları projeyle tekstil ürünlerine Braille alfabesinin uygulanmasında ilk adımı attıklarını söyledi. İlerleyen süreçte bu çalışmaların üst giyim için de devam edeceğini aktaran Dildar, bu hareketin çığ gibi büyüyerek tüm sektörlerde uygulanacağına emin oldukların dile getirdi.

'Artık alışverişlerimizi tek başımıza yapabileceğiz'
Günlük hayatta yaptıkları ev tekstil ürünlerinin alışverişi sırasında sürekli birilerinden yardım almak zorunda kaldıklarını ifade eden Meltem Akay, 'Alışverişlerimizde ürünün deseni ve rengi hakkında bilgi sahibi olamıyorduk. Artık alışverişlerimizi tek başımıza, özgürce ve birey olarak yapabileceğiz' diye konuştu.

'Bu bir lüks değil, herkesin hakkı'
Erişilebilir bir ürün ile birlikte olmanın sadece gören ya da işiten bir insan olarak değil herkesin hakkı olduğunu ifade eden Pınar Güten ise 'Bir şeyleri seçebilmek bir lüks değil bir lütuf da değil bu her insanın hakkıdır. Dolayısıyla bunlar erişilebilir hale geldiğinde hepimiz gördük ki üzerinde yazılı olan yazıdan yüzde 100 pamuk olduğunu, boyutlarını, rengini ve desenini her şeyini elimle ve barkot okuma sistemi sayesinde farkettiğim sürece engeller kalkıyor' şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Yakalanan yankesicinin savunması pes dedirtti

1 Yakalanan yankesicinin savunması pes dedirtti

Erciş okuma yarışması ödülleri sahiplerini buldu

2 Erciş okuma yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Kars'ta otobüs durağına bırakılan şüpheli çanta fünye ile patlatıldı

3 Kars'ta otobüs durağına bırakılan şüpheli çanta fünye ile patlatıldı

Parktaki aydınlatma direğinin elektrik akımına kapılan çocuk öldü

4 Parktaki aydınlatma direğinin elektrik akımına kapılan çocuk öldü

Ertuğrul Sağlam'ın kuzeni 5 hastaya umut oldu

5 Ertuğrul Sağlam'ın kuzeni 5 hastaya umut oldu

Kuşadası'nda motosiklet domuza çarptı, 1 yaralı

6 Kuşadası'nda motosiklet domuza çarptı, 1 yaralı

Kocaeli TEM'de plastik boru yüklü tır alev alev yandı

7 Kocaeli TEM'de plastik boru yüklü tır alev alev yandı

TEM Otoyolu'nda kamyon ile minibüs çarpıştı: 2'si çocuk 10 yaralı

8 TEM Otoyolu'nda kamyon ile minibüs çarpıştı: 2'si çocuk 10 yaralı

Kuşadası Körfezi'nde 15'i çocuk 40 kaçak göçmen yakalandı

9 Kuşadası Körfezi'nde 15'i çocuk 40 kaçak göçmen yakalandı

Fatih'te iki katlı ev alev alev yandı: 1 ölü, 1 yaralı

10 Fatih'te iki katlı ev alev alev yandı: 1 ölü, 1 yaralı


SIRADAKİ HABER
}