HaberlerMedyaya ilan darbesi

Medyaya ilan darbesi

19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çakır, Yargı Reformu Paketi'nde yer alan resmi ilan statüsündeki icra-iflas ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun ortadan kaldırılmasının sektöre ciddi zarar vereceğini savundu

Medyaya ilan darbesi

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reformu Paketi'nde yer alan, Anadolu'daki yerel gazeteler için oldukça önem taşıyan resmi ilanların önemli bir bölümünün gazetelerde yayınlanması zorunluluğunun (kurum ve kuruluşların icra-iflas ilanlarını) ortadan kaldırılmasına Samsun'daki yazılı medya temsilcileri adına tepki gösterdi. Cemiyet Başkanı Çakır, yasanın iptal edilmesi gerektiğini savunarak, Türkiye'deki tüm diğer gazeteciler cemiyetleri ile birlikte aynı duruş ve görüşte olduklarını kaydetti.

YAZILI MEDYA VAR OLMA SAVAŞI VERİYOR

Anadolu'da yazılı medyanın reklam gelirlerinin hızla düştüğünü ancak maliyetlerin aksine oldukça yükseldiğini belirten Başkan Çakır, "Mahalli gazeteler olarak lanse ettiğimiz yerel yazılı medya zaten zor günler geçiriyor. Son dönemde ekonomimizdeki daralmayla beraber gelirler düşerken, kâğıt, personel gibi birçok giderler de artıyor. Var olma savaşı veren yazılı medyada icra-iflas ilanlarının yayınlanması zorunluluğunun ortadan kaldırılması sektörümüze büyük bir zarar verecektir. Yargı Reformu Paketi'nde yer alan taslak bu şekilde yasalaştığı takdirde yazılı yerel medya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}