HaberlerSamsun'da Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı

Samsun'da Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ölümü sebebiyle Samsun'da gıyabi cenaze namazı kıldı.

Samsun'da Muhammed Mursi için gıyabi cenaze namazı

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi Samsun'un İlkadım ilçesindeki Büyük Cami'de öğle namazı sonrası İl Müftüsü Veysel Çakı tarafından gıyabi cenaze namazı kıldırıldı. Çakı, namazdan önce yaptığı konuşmada, Mursi'nin halkın özgür iradesiyle cumhurbaşkanı seçildiğini ama mesai arkadaşları tarafından ihanete uğradığını, onurlu duruşuyla Müslümanca bir tavır ortaya koyarak şehit edildiğini söyledi. Namazın ardından AK Parti Samsun İl Başkanlığı, Samsun İHH İnsani Yardım Vakfı, Samsun Milli İrade Platformu, Anadolu Gençlik Derneği tarafından hazırlanan ortak basın açıklaması, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu tarafından okundu. 

ASLA UNUTULMAYACAK

Basın açıklaması yapan AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, “Muhammed Mursi inandığı dava uğruna Mısır halkı için ömrünü adamış, verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir. 2013’ün Temmuz ayında kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdulfettah El Sisi kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuk ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. Başta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri maddi ve ideolojik çıkarları uğruna darbe rejimine ve insan dışı uygulamalarına sessiz kalarak işkenceleri, haksız yargılanmaları ve idamları görmezden gelmiştir. Biz Mursi’nin verdiği onurlu mücadelenin ve şehadetin şahidiyiz. İnsanlık zulme direnenleri ve zulüm eden zalimleri asla unutmayacaktır” dedi. 

Gıyabi cenaze namazına Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Sait Bilgiç, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk, Samsun İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Hüseyin Mutlu ile vatandaşlar katıldı. 

SIRADAKİ HABER
}