HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da camiler çiçek açtı

Samsun'da camiler çiçek açtı - Samsun Haberleri

Diyanet İşleri Başkanlığının, 2019 Yılı Yaz Kur'an Kursları Samsun'da da başladı. Camiler miniklerle dolup taşarken, İl Müftüsü Veysel Çakı, çocukların, geleceğin çiçekleri olduğu gibi camilerin de çiçekleri olduğunu söyledi

Samsun'da camiler çiçek açtı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen, 2019 Yılı Kur'an Kursları, tüm Türkiye'de olduğu gibi Samsun'da da yoğun bir katılımla başladı. Camiler, çocukların cıvıl cıvıl sesleri ile renklendi. Bu yıl ki kurslar, 'Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur’an Olsun' sloganı ile başlatıldı. Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, geçtiğimiz yıl okul dönemi çocuklarda, yüzde 33 olan hedefe ulaştıklarını, bu yıl ise hedeflerinin yüzde 40'a ulaşmak olduğunu söyledi.

TATİL YAPTIRILARAK, DİNİ EĞİTİM

Yaz Kur'an kurslarını çok önemsediklerini söyleyen İl Müftüsü Çakı, "Çocuklarımız, bu kurslarda alacakları dini eğitim ile belki yaşantılarını bu kurslardan alacakları bilgilerle sürdürecekler. Belki de dini eğitim yapan bir okula gitmeden, dini bilgisini yaz kurslarından alacak. Bundan dolayı bu kurslarımızı çok önemsiyoruz. Çocuklarımızın, Kur'an-ı Kerim'i okumasını ve mealini öğrenmesini, sahih dini bilgilerini geliştirmeyi, dini içerikli sosyal ve kültürel etkinliklerden yararlanmasını istiyoruz. Personelimize, profesyonel eğitimciler tarafından eğitimler verildi. Çocuklarımız tatil döneminde ve bu durumda göz önünde tutuluyor. Yani çocuklar, eğlenerek, dinlenerek ve tatil yaptırarak, gerekli dini eğitimleri alıyorlar” dedi.

AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR

Toplumun geleceği ve huzuru için din eğitiminin, ekmek ve su kadar önemli olduğuna dikkat çeken Çakı, "İnsanın, ekmek olmadan, su olmadan hayatını sürdürmesi nasıl ki mümkün değilse, toplumumuzun geleceği ve huzuru için din eğitimi, ekmek ve su kadar önemlidir. Bu eğitim de zamanında verilmelidir. Birilerinin iddia ettiği gibi değil, ağaç yaşken eğilir. Çocuk yanlışı tanımadan, yanlışla yüzleşmeden, doğruyu öğrenmelidir. Çocukların alacağı eğitimi, ebeveynler de ciddiye almalıdır. Kurslarımız bu yıl, 2 dönem uygulanacak. Bütün cami ve Kur'an kurslarında başladı. 1. dönem 17 Haziran ile 12 Temmuz tarihine kadar sürecek. 2. dönem ise 15 Temmuz ile 9 Ağustos tarihleri arasında olacak. 18 yaş üstü kişiler kendileri, 18 yaş çocuklarımız ise aileleri tarafından kayıt yaptıracaktır. Bu yıl ki sloganımız, 'Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur’an Olsun.’ Geçen yıl Samsun’daki kurslardan; 33 bin 224 erkek, 29 bin 989 kız olmak üzere toplam 63 bin 219 öğrenci yararlandı. Okul oranına bakılarak ulaşma hedefimiz yüzde 32.35 oldu. Yani 10 çocuktan yüzde 35'ine ulaştık. Bu yıl da yüzde 40'ına ulaşmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

HOCALARA, ÇOCUK PSİKOLOJİSİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Cami ve Kur'an kurslarında çocuklara eğitim verecek olan hocaların, çocuk psikolojini bilmeleri için ciddi bir eğitim programından geçtiklerini sözlerine ekleyen Veysel Çakı, "İlgili uzmanlar tarafından personelimize çocuk psikolojisi eğitimleri verildi. Camilerimizdeki bu kurslar, cami tanıtımı konusunda çok önemlidir. Bu kurslar okullarda sınıflarda da verilebilir. Biz bu kursların daha çok camilerde verilmesini, çocuklarımızın, minberi, mihrabı, kürsüyü, minareyi tanımalarını, namaz vaktine denk getirilerek öğle namazını da cemaatle kılarak eve gitmelerini istiyoruz. Geçmiş yıllara göre insanımızın çocuklara bakış açısında ciddi bir değişiklik var. Çocuklarımız özellikle yaz aylarında, camilerimizi çiçek bahçesine çeviriyor. Ama geçmiş yıllarda camilerimiz, bu konularla ilgili uygun projeler yapmadı. Kütüphaneler ve uygun mekânlar yoktu. Yeni yapılan camilerimizde bunlar düşünülüyor. Camileri, çocuklar tanısın, koşsunlar. Cemaatimiz de çocuklara böyle bakacaklardır, buna inanıyorum. Çocuklarımız geleceğimizin çiçekleri olduğu gibi camilerimizin de çiçekleridir, geleceğin cemaatidir” ifadelerini kullandı. 

Bayram OK - ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}