HaberlerSamsun HaberleriTürk Kızılayı, yaraları sarıyor: Samsun, Türkiye çapında başarı kazandı

Türk Kızılayı, yaraları sarıyor: Samsun, Türkiye çapında başarı kazandı - Samsun Haberleri

Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Dr. Habib Demirel, Türkiye genelinde ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmada şubeler arasında başarı sıralamasında önlerde yer aldıklarını söyledi

Türk Kızılayı, yaraları sarıyor: Samsun, Türkiye çapında başarı kazandı

 Türk Kızılayı; kuruluşunun 151. yılında, yardımseverlerin her geçen gün artan güveni ve desteğiyle ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşertmeye devam ediyor. Türk Kızılayı Samsun Şubesi de bu kapsamda ihtiyaç sahiplerinin yaralarını sarıyor. Samsun Şube Başkanı Dr. Habib Demirel, Türk Kızılayı'nın kurulduğu ilk günden bu yana bilgi, deneyim ve operasyonel güç bakımından kendini donattığını ifade ederek, "8 bölge afet yönetim ve lojistik merkezi, 25 yerel afet müdahale ve lojistik merkezi, acil haberleşme sistemleri, tam donanımlı haberleşme araçlarıyla afet bölgesine en geç 2 saatte ulaşılıyor ve 300 bin kişiye acil barınmayla beslenme imkanı sunuluyor" dedi.

TÜRKİYE REKORU KIRILDI

Türk Kızılayı Samsun Şubesi olarak, Samsun'da Ramazan ayında ayak basılmadık mahalle, sokak ve cadde bırakmadıklarını söyleyen Habib Demirel, "İhtiyacı olan insanlarımıza ulaştık. Yardıma ihtiyacı olanların evlerini ziyarete edip, hal, hatır sorarak yardımda bulunduk. Samsun genelinde 700 bin lira civarında yardımı hızlı bir şekilde il merkezi ve ilçelere yardımları ulaştırdık. Samsun Kızılay olarak, Türkiye genelinde başarı elde ederek, en önde gelen şubelerden bir tanesiyiz" diye konuştu. Üniversitede okuyan gönüllü 650 genç ile birlikte ilçeleri ve mahalleleri gezerek, Türk Kızılayı'nı anlattıklarını söyleyen Demirel, "Genç ve Yıldız Kızılaylar ekipleri kurduk. Kan ile ilgili Türkiye rekorları kırdık. Çarşamba ve Atakum İmam Hatip Liseleri ile Baruthane ortaokullarımız bir gün içerisinde en fazla kan bağışı toplayarak, Türkiye rekoru kırdılar. Bundan dolayı mutluyuz" şeklinde konuştu.

SOSYAL MARKET KURULDU

Samsun'da Kızılay olarak ilk defa sosyal market açtıklarını da belirten Başkan Demirel, "Sosyal marketimizde bulunan giysi reyonunda bütün vatandaşlarımıza yaşlı kadın, erkek, genç ve çocuklar için hiç kullanılmamış elbise ve ayakkabıları giydiriyoruz. Elbiselerin kışlık ve yazlıkları bulunuyor. Giysi ile ilgili problemi olan tüm vatandaşlarımız gelebilir ve bir dilekçe yazarak bunlardan alabilir. Sosyal market olarak ihtiyaç sahiplerine hizmet veren en büyük kuruluşuz. Yine yangın ve doğal afetlerde vatandaşlarımıza çadır kuruyoruz. Ailelere halı veriyoruz. Gençlerimize de burs veriyoruz. Yaklaşık 100 aileye her ay düzenli olarak yardım ulaştırıyoruz. Gıda ve giysi yardımının yanı sıra kontrollerini yaptığımız ailelere de maddi yardımda bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

KAMP MERKEZİ AÇILDI

Türk Kızılayı Samsun Şubesi Kamp Merkezi'nin de hizmete açıldığını söyleyen Demirel, sözlerini şöyle tamamladı: "Merkezimizden her vatandaşımız yararlanabilir. Fiyatlarımız oldukça makuldür. Burada kamp kurabilirler, 21 adet odamız bulunmaktadır. Buraları kiraya veriyoruz. Havuzumuzdan faydalanabilirler. Kamptan elde ettiğimiz geliri de yine ihtiyaç sahiplerimize ulaştırıyoruz."

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YARDIM YAĞDI

Samsun Şubesi, yardımseverlerin bağışları ile 2018'de ihtiyaç sahibi 200 aileye 60 bin lira nakdi yardım, ihtiyaç sahibi 400 öğrenciye 87 bin lira, ihtiyaç sahibi bin aileye 90 bin lira değerinde gıda, giysi, ayakkabı, muhtelif eşya yardımında bulundu. 2019 yılının ilk 6 ayında ise ihtiyaç sahibi 80 aileye 25 bin lira nakdi yardım, ihtiyaç sahibi 820 öğrenciye 185 bin TL nakdi yardım, ihtiyaç sahibi 600 aileye ise 85 bin lira gıda, giysi, ayakkabı, muhtelif eşya yardımı yapıldığı öğrenildi.

Bayram OK - ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}