HaberlerSamsun haberSAMULAŞ'ın borcu açıklandı! Her ay 2,5 milyon TL zarar ediyor

SAMULAŞ'ın borcu açıklandı! Her ay 2,5 milyon TL zarar ediyor - Samsun haber

SAMULAŞ Genel Müdürü  Enver Sedat Tamgacı, SAMULAŞ'ın her ay 2,5 milyon lira zarar ettiğini ifade ederek, 'Yüzde 20 ücretsiz, yüzde 40 öğrenci ve öğretmen, yüzde 40 ise normal tarifeli yolcu taşıyoruz. Geçen sene ise 24 milyon bir zarar söz konusu. Muhtemelen bu sene de bu civarda olacaktır. Son 3 yılda, 40 milyon zarar elde edilmiştir' dedi

SAMULAŞ'ın borcu açıklandı! Her ay 2,5 milyon TL zarar ediyor

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz Ayı 14. Birleşimin 1. Oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Nihat Soğuk başkanlığında, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan meclis binasında gerçekleşti. 27 gündem maddesi ve 2 ek gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste, 3 gündem maddesi karara bağlanırken, geri kalan 26 gündem maddesi ilgili komisyonlara oy birliği ile havale edildi.

2,2 MİLYON KREDİ

Mecliste ilk gündem maddesi olarak Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün Vezirköprü ilçesinde yapımı yüzde 99 oranında tamamlanan Vezirköprü Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin yapımının tamamlanması ve Eylül ayından hizmete açılması için İller Bankası A.Ş.’den 2 milyon 182 bin 432 lira için kredi çekilmesi teklifi görüşüldü. Teklif oy birliği ile kabul edildi. İkinci gündem maddesi olarak Büyükşehir Belediyesinin ortağı olduğu, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi İşletme ve Yatırım A.Ş., Samsun Ulusal ve Uluslararası Lojistik Merkezi İşletmeciliği ve A.Ş. ve SAMGAZ Doğal Gaz Dağıtım Anonim Şirketlerinin yönetim kurulu ve genel kurulunda belediyeyi temsilen yönetim kurulu ve üyeleri belirlendi. Ayrıca, Balıkesir Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde, Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışan Ali Seyfi Küçükgöncü’nün Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak atandığı ise meclise sunuldu. Geri kalan 26 gündem maddesi ise topluca oylanarak ilgili komisyonlara havale edildi.

96,7 MİLYON BORÇ

Geçtiğimiz ay MHP Meclis Üyesi Cemalettin Kola tarafından sorulan SAMULAŞ’ın borcu, bu ayki toplantıda, Samsun Büyükşehir Belediyesi Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. A.Ş. (SAMULAŞ) Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı tarafından cevaplandı. Genel Müdür Tamgacı, “Şirketimizin 31.12.2018 yılını 24 milyon 248 bin 780 lira tutarında zararı ile kapatmıştır. 31 Mart 2019 tarihi itibariyle 6,3 milyon piyasa borcu, bankalara uzun vadede 66,5 milyon, kısa vadede 9,3 milyon, son aldığımız 8 araçtan kaynaklanan 2 milyon 472 bin Euro (15,6 milyon TL) borcumuz mevcut. Toplam borcumuz ise 97 milyon 802 bin 972 liradır. 31 Martta sonra ise 3 milyon liralık bir borç ödemesi gerçekleştirdik. 30 Haziran 2019 tarihi itibariyle 7,8 milyon piyasa borcu, bankalara uzun vadede 66,5 milyon, kısa vadede 6,3 milyon, son aldığımız 8 araçtan kaynaklanan 2 milyon 472 bin Euro (16,2 milyon TL) borcumuz mevcut. Bunların toplamı ise 96 milyon 663 bin 626 lira 90 kuruştur. Bugün itibariyle borçlarda 1,2 milyon azalma mevcuttur” diye konuştu.

YÜZDE 20’SI ÜCRETSİZ

SAMULAŞ’ın raylı sistem, otobüs, tramvay ve bir adet otopark işletmeciliği yaptığını ifade eden Tamgacı, “Yüzde 20 oranda yasal olarak taşımak zorunda olduğumuz ücretsiz yolcu taşıyoruz. Bunun haricinde yüzde 40 yolcumuz öğrenci ve öğretmendir. Geri kalan yüzde 40 ise normal tarifeli yolcudur. Türkiye’nin her yerinde ulaşım ile zarar vardır. Urfa’da şirketine her ay 5 milyon destek sağlıyor.  Ankara ise yılda 500 milyonluk destek, İstanbul’da ise 1 katrilyon destek sağlıyor. Bizde ise her ay yaklaşık 4,5 milyonluk ciromuz mevcut. 7 milyona yakın ise giderimiz mevcuttur. Her ay 2,5 milyon zarar elde ediyoruz. Geçen sene ise 24 milyon bir zarar söz konusu. 2016 yılına kadar SAMULAŞ’ın bir zararı yoktur. 2016’dan sonra 70 tane otobüs ve tramvay alındı, geri ödemeler ile zarar elde edilmiştir. En büyük zarar ise geçen sene olmuştur. Muhtemelen bu senede bu civarda olacaktır. Son 3 yılda 40 milyon zarar elde edilmiştir” dedi.

ZAM DÜŞÜNCEMİZ YOK

Kısa vadede araç alımı olmayacağını ifaden eden Tamgacı, “Ara muhitler yaparak bir ara koyabiliriz. Yoğunluk nerede ise orayı çözmemiz lazım. Araçları Tekkeköy’e göndererek bu iş olmaz. Bizim derdimiz yolcunun nerede inip nerede bindiğine göre seferler düzenlemektir. Herhangi bir zam olmayacak, böyle bir düşüncemiz yok. Mevcut haliyle bu işi çözmeye çalışıyoruz” dedi. Komisyon toplantısı bugün saat 14.00’da Büyükşehir Belediye binasında gerçekleşecek.

Erdinç YILDIZSIRADAKİ HABER
}