HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da emekliler sokakta

Samsun'da emekliler sokakta - Samsun Haberleri

Temmuz ayı itibariyle SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 5 zam uygulanmasını Samsun'da protesto eden DİSK Emekli- Sen üyeleri en düşük emekli maaşının 2 bin 500 TL olmasını istedi

Samsun'da emekliler sokakta

Samsun'un İlkadım ilçesinde Süleymaniye Geçidi'nde toplanan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) üyeleri, temel gıda ve tüketim mallarına yapılan zamları ve emekli  maaşlarına yapılan yüzde 5 zam oranını protesto etti.

TALEPLERİMİZ KARŞILANSIN

Düzenlenen basın açıklamasında konuşan DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, “Bizlere yüzde 5 ile yüzde 6 arasında zam reva görülmüştür. Yıllarca artı değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretler reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine yüzde 40 zam yapılarak ücretleri 18 bin TL´ye yükseltilmiştir. Tüm bu yaşananlar ortadayken bizler siyasi aktörlerden acilen taleplerimizi hayata geçirmelerini bekliyoruz. Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim maddelerine yapılan tüm zamlar geri çekilsin. TÜİK, siyasi baskılardan uzak ve iktidarın prangalarından kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklasın. Emekli aylıkları 2 bin 500 TL altında olmasın. Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlansın. Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin. Emekli ikramiyeleri yıl içinde bin 750 TL´ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin” dedi.

Erdinç YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}