HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da 100. Yıl'a özel gazete

Samsun'da 100. Yıl'a özel gazete - Samsun Haberleri

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesini başlatmak için 19 Mayıs 1919'da  Samsun'a çıkışının 100. yılı Bafra'da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor.

Samsun'da 100. Yıl'a özel gazete

Kurtuluş Mücadelesini başlatmak için Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. yılı Bafra’da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Kutlama etkinlikleri kapsamında Bafra Belediyesinin koordinatörlüğünde, 1919 tarihli bir gazete basılarak, dağıtıma sunulan gazeteye Bafralıların ilgisi yoğun oldu. Bafra'da yaşanan Kurtuluş Savaşı sürecine ilişkin tarihi olayları gün ışığına çıkartan ‘Bafra’ isimli gazete, uzun ve yorucu bir bilimsel araştırmalar sonucu hazırlandı. Bin 500 adet basılan gazete, ilçede çeşitli noktalarda ücretsiz olarak dağıtıldı.

FARKINDALIK

Konu hakkında açıklamada bulunan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Geçmişini unutan nesillerin kaybetmeye mahkûm olacağı gerçeğinden hareketle, Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100.Yılında Kültürel bir hizmet olarak söz konusu çalışmayı hayata geçirdik. Bafra’mızda 100 yıl önce yaşanan zor günler karşısında dedelerimizin, atalarımızın ortaya koydukları inanç odaklı direnişten yeni nesillerimizin farkında olması arzusundayız. Çalışmanın ortaya çıkmasında emeği ve katkısı olan Samsun Tarih Derneği Yerel Tarih uzmanları Emin Günaydın, Mehmet Köseoğlu ve tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

SIRADAKİ HABER
}