HaberlerSamsun HaberleriSamsun AK Parti Srebrenitsa soykırımını kınadı: 'Adalet yerini bulsun'

Samsun AK Parti Srebrenitsa soykırımını kınadı: 'Adalet yerini bulsun' - Samsun Haberleri

Srebrenitsa soykırımının 24. Yılı nedeniyle basın açıklaması düzenleyen AK Parti Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser, 'Yaşanan soykırımda gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini, adaletin yerini bulmasını istiyoruz' dedi

Samsun AK Parti Srebrenitsa soykırımını kınadı: 'Adalet yerini bulsun'

Srebrenitsa soykırımının 24. Yılı nedeniyle AK Parti Samsun İl Başkanlığında basın açıklaması düzenleyen AK Parti Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser, “Srebrenitsa annelerinin ilmek ilmek ördüğü 11 yapraklı Srebrenitsa çiçeği yaşanan soykırımı simgelemektedir. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in ‘Bizi toprağa gömmeye çalıştılar, fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı’ sözleri hafızalarımızda güncelliğini korumaktadır” dedi. Düzenlenen basın açıklaması İl Başkan Yardımcısı Mehmet Köse,  İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Emre Çakan ve AK Partili kadın üyeler katıldı.

HERKES İÇİN ADALET

81 il Kadın Kolları Başkanı, tüm teşkilat mensupları ve 4 milyon 700 bin üyeleriyle birlikte Srebrenitsa'da yapılan soykırımı kınadıklarını ifade eden Keser, “AK Parti iktidarından önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, üst düzey toplantılarda savaş çocuklarının ahından, yaşanan insanlık ayıplarından bahsedilmesi için hiçbir hükümet öncü olmamıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyene kadar mazlumların sesini kimse duymamıştır. Srebrenitsa insanlığın utanç vesikasıdır; unutulmamalıdır. AK Parti, dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan zulümden ve adaletsizlikten uluslararası kamuoyunun sorumlu olduğuna inanmış ve bu yüzden ‘Herkes için adalet' ilkesini temel almış bir harekettir. Bugüne kadar toplumları birbirine düşüren ırkçı, İslamofobik, etnik nefreti körükleyen ideolojilerden insanlık adına hiçbir kazanım elde edilmemiştir. Geleceğe umutla bakabilmenin yolu; huzuru, refahı, adaleti ve insanı temel alan çalışmaları kendimiz kadar başkaları içinde istemekten geçmektedir. Srebrenitsa’da yaşanan soykırımda gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini, adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Katliamda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Srebrenista annelerinin ve tüm Boşnakların başı sağolsun" ifadelerini kullandı.

Erdinç YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}