HaberlerSamsun HaberleriTürk PDR Derneği Samsun Şubesi Başkanı Oğuz Özat: 'PDR yok edilmek isteniyor'

Türk PDR Derneği Samsun Şubesi Başkanı Oğuz Özat: 'PDR yok edilmek isteniyor' - Samsun Haberleri

Türk PDR Derneği Samsun Şubesi Başkanı Oğuz Özat, Milli Eğitim Bakanlığının ilköğretim kurumlarında psikolojik ve rehberlik danışmanlığını kaldırılmasına tepki göstererek, bakanlığın psikolojik danışmanlık ve rehberliği yok etmek istediğini belirtti

Türk PDR Derneği Samsun Şubesi Başkanı Oğuz Özat: 'PDR yok edilmek isteniyor'

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelikle, ilköğretim kurumlarında, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri kaldırıldı. Buna ilk tepki Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (PDR) Samsun Şubesi Başkanı Oğuz Özat'tan geldi. Özat, ilköğretim kurumları yönetmeliğinde, 44 madde de değişiklik yapılarak Resmi Gazetede yayınlandığını söyledi.

REHBERLİKLE İLGİLİ 6 MADDE DEĞİŞTİ

Yayınlanan yönetmelikte büyük çapta değişikliklerin bulunduğunu söyleyen Başkan Özat, "Bizim alanımızla ilgili 6 madde de değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklik, tüm velileri, öğrencilerimizi ve sistemi ilgilendiriyor. Rehberlik ve psikolojik danışma; adı üzerinde okullarda rehberlik ve psikolojik danışma hizmetidir. Çağdaş eğitimin üçüncü boyutu olarak ortaya çıkmış bir sistemdir. Çağdaş eğitim ile klasik eğitim arasındaki tek fark rehberlik ve psikolojik danışma hizmetidir" dedi.

HANGİ GEREKÇEYLE YAPILDI

“İlköğretim kurumlarında psikolojik ve rehberlik danışma sisteminin amacı; öğrenciyi eğitim öğretim sistemine hazır hale getirmek, öğrencinin sorunlarını ortadan kaldırıp karmaşıklaşan yaşam sorunlarına yardımcı olmaktır” diyen Özat, “Tüm dünyada rehberlik psikoloji ile bir aradadır. Ülkemizde, ana okul, ilkokul ve ortaokulda 11 milyon öğrencimiz var. Şu anda rehberlik hizmetlerinde hizmet yapanların yüzde 30'u başka alanlardan geçmiştir. Yetkinlik ve yeterliliği bulunan psikolojik ve rehberlik bölümü mezunlarının bu hizmeti yapmaları, yönetmelikle nedense kaldırılmış. Hangi rahatsızlık ve gerekçeyle yapılmış bilmiyoruz" diye konuştu

DANIŞTAY'A DAVA AÇILDI

Başkan Özat,  "Psikolojik yardıma ihtiyacı olan öğrencinin okul dışındaki 1 oturumluk danışma ücreti en az 200 TL'dir. Bunu okullarımızda ücretsiz sağlamaktayız. Sendikalar olarak rehberlik yönetmeliğiyle ilgili Danıştay'a dava açtık. Psikolojik danışma hizmeti kaldırıldı. Bugün; çocuk, kadın suçları, istismar, ihmal, şiddet zorbalık gibi birçok suçun yüzde 80'i okullarda fark edilerek gerekli birimlere psikolojik ve rehber danışmanlar tarafından bildirilmiştir. Psikolojik danışma, danışman ibareleri yönetmelikle tamamen çıkartılmıştır. Okullarda milyonlarca çocuğa verilen psikolojik yardım hizmeti neden rahatsızlık duyularak çıkartıldı. Bu sorunun cevabını arıyoruz" şeklinde konuştu.

SAMSUN'DA 600 REHBERLİK PERSONELİ

Samsun'da bulunan 300 okulda, 600 rehberlik personelinin bulunduğunu ve bu personelin 250'sinin PDR bölümü mezunu olmayanlardan oluştuğunu da söyleyen Özat, "Samsun'da 400'ün üzerinde psikolojik danışmanlık hizmeti verecek olan arkadaşımız var. Ergen psikiyatristinde 2 aydan önce randevu alınamıyor. Bir hizmet yok edilmeye çalışılıyor. Halka hizmet çocuklara hizmet noktasında bunun karşısında olacağız. Bakanlık psikolojik danışma boyutunu yok etmek için çalışmaktadır. Acilen bu yanlışın düzeltilmesini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bayram OK

 

SIRADAKİ HABER
}