HaberlerSamsun HaberleriMotosikletli Polis Timleri dünyada bir ilk! Teşkilatın gülen yüzleri Yunuslar

Motosikletli Polis Timleri dünyada bir ilk! Teşkilatın gülen yüzleri Yunuslar - Samsun Haberleri

Samsun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Aydın Özdemir Motosikletli Polis Timleri ile ilgili genel bilgiler verdi. Ayrıca ilk Yunus Polislerden biri olan Volkan Akkaya ve yine görevini başarıyla sürdüren Polis Memuru Latife Ebru Yarluğbaş bu hafta konuğumuz oldu. Keyifli okumalar

Motosikletli Polis Timleri dünyada bir ilk! Teşkilatın gülen yüzleri Yunuslar

Hem sıcakkanlı hem de hızlılar, onlar Türk Polis Teşkilatının gülen yüzü ‘Yunus’lar.

1993 yılında İstanbul’da kurulan ve şimdilerde ülkemizdeki 66 ilde çalışmalarını sürdüren Yunus’ları 20 ülke de örnek almış. Buradan giden eğitmenler tarafından verilen eğitimin sonrasında bu ülkelerde de aynı isimle kurulan timler suç ve suçluyla mücadele ediliyor.

Samsun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Aydın Özdemir Motosikletli Polis Timleri ile ilgili genel bilgiler verdi. Ayrıca ilk Yunus Polislerden biri olan Volkan Akkaya ve yine görevini başarıyla sürdüren Polis Memuru Latife Ebru Yarluğbaş bu hafta konuğumuz oldu. Keyifli okumalar

Sizleri tanıyabilir miyiz?

Aydın ÖZDEMİR: Polis Akademisi 2000 yılı mezunuyum. 19 yıldır teşkilatın çeşitli alanlarında görev yaptım. Şuan da memleketim Samsun’da görev yapıyorum.

Volkan AKKAYA: Samsun Asayiş Şube Müdürlüğü Motosikletli Polis Timleri Amirliğinde ekip şefi olarak görev yapıyorum. Bu görevi 26 yıldır sürdürüyorum. Müdürlerimizin talimatları ve görevimizin gerektirdiği şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz

Latife Ebru YARLUĞBAŞ: 3 yıldır Samsun’da görev yapıyorum ve burası ilk görev yerim. Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Motorize Ekiplerde görev yapıyorum.

Yunus Polisi Nedir? Yunus Timi Ne Zaman Hangi Amaçla Kuruldu?

Aydın ÖZDEMİR: Devriye hizmetinin-önleyici hizmet faaliyetlerinin en etkin halidir yunuslardır. Belirli teknik kriterlere sahip motosikletlerle yapılan asayiş polisliğidir. Önleyici hizmet başta olmak üzere asayiş hizmetlerinin daha etkin ve hızlı şekilde yürütülmesi için 1993 yılında İstanbul ilinde kuruldu.

Kıyafetlerinizde siyah ve kırmızı rengi görüyoruz. Bu renkler neden tercih edilmiş ve neden yunus ismi?

Volkan AKKAYA: Yunus, açık denizlerde sempatikliği insana yakınlığı ile tanınan bir canlı. Yine bu canlılar grup halinde dolaşmaları ve çok iyi avcı olmaları ile tanınır. Ayrıca bu canlılar denizin en hızlı canlılarıdır. Bu özellikleri ile bir sembol olarak kullanılmış. 1993 yılında yunusların ilk kurulduğu zaman moda tasarımcıları tarafından tasarlanmıştır. Kıyafetlerindeki kırmızı sevgi ve şefkati, siyah ise devletin gücü ve otoritesini simgeler. Dünyada motosikletle resmi olarak yapılan ilk asayiş polisliği ülkemizdedir. Bu bakımdan bir örnektir yunuslar. Şu an yaklaşık 20 ülkede bu sistem örnek alınmış uygulanmaktadır. Eğitmenlerde ülkemizden gitmektedir.

Kaç şehirde Yunus Timi var- şehirler nasıl belirlenmiş?

Aydın ÖZDEMİR: 66 ilde Yunus Timi var. Yapılan suç analizleri başta olmak üzere şehrin nüfus yapısı, coğrafi durumu ve trafik yoğunluğundan kaynaklanan sorunlara göre bu şehirler belirlenmiştir.

Yunusların görev alanları nelerdir?

Aydın ÖZDEMİR: Yunuslar ilk başta önleyici hizmet kapsamında görevlendirilmişler. Amacı önleyici hizmet faaliyetlerinin etkin yürütülmesidir. Ancak meydana gelen olaylarda meydana gelen olaya müdahale etmek, suç delillerini ele geçirmek, olayın şüphelilerini yakalamak gibi genel kolluğun tüm görevleri ve yetkileri ile donatılmışlar ve görevlendirilmişlerdir.

Nasıl yunus polisi olunur?

Latife Ebru YARLUĞBAŞ: İlk önce polis olmak gerekiyor. Meslek içerisinde ihtiyaç durumunda seçmeler oluyor. Kişinin bir sağlık problemi olmamalı. Gönüllülük şart. Çünkü sevilmeden yapılmaz, her türlü riski göze almış olmalısınız. Motoru kullanabilmek için fiziki yeterlilik gerekiyor.

Bir yunus polisinin günü nasıl geçiyor?

Volkan AKKAYA: Göreve gelip motosikletli timler büro amirliğinde üniforma ve teçhizatın alınması ile gün başlıyor. Günlük yapılması gereken faaliyetlerle ilgili kısa bilgilendirme ve brifing sonrasında motosikletin rutin kontrolleri ve bakımları yapılır. Her tim kendi sorumluluk bölgesine göreve çıkar. Herkes kendi güzergâhında bir tarama yapar. Geceden kalanlar diğer ekip tarafından bizlere aktarılıyor. Parklar, bahçeler ekip arabalarının giremeyeceği alanlarda çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Kimlik GBT kontrolü, üst arama, şüpheli gördüğümüz araçlarda şahısların indirilmesi araç, üst araması gibi çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca rutin olarak, şerit daraltma yönetmeliğine göre bize bildirilen noktalarda günde 2 saat şeritlerimizi daraltıp, huni çalışmasıyla şüpheli şahıslar ve araçlar üzerinde uygulamalarımızı yapıyoruz. Bu çalışmalarımızda da çok iyi sonuçlar elde ediyoruz. Akşam geldiğimizde görev defterlerimizi tamamlıyor, motorlarımızı temizliyoruz. Öylece bir gün tamamlanmış oluyor.

Yunus ekiplerinin olaylara müdahale şekli nasıldır?

Aydın ÖZDEMİR: Motosikletli timler 155 ihbarları ile olaylara sevk ediliyor. Ayrıca kendi devriyeleri sırasında rastladıkları olaylara da müdahale edebiliyorlar. Olaylara müdahalede çok hızlı şekilde organize olarak en iyi refleksi verebilme ve olay yerinde en hızlı şekilde çoğalma kabiliyetine sahip olduklarını da söylemeliyim.

Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’nde nasıl bir çalışma sürdürülüyor?

Aydın ÖZDEMİR: KGYS kent güvenlik yönetim sistemi merkezinde tüm ekiplerin ekranda göründüğü bir harita var. Bu ekranda her ekibin bulunduğu ve ya seyrettiği güzergâh nokta görülüyor. Bu ekiplerin kaç km hızla gittiği ne kadar bekleme yaptığı anlık olarak biliniyor. KGYS merkezi aynı zamanda yaygın olarak vatandaşın mobese olarak bildiği kameraların merkezidir. Aynı zamanda bu merkez 155 polis imdat hattının bulunduğu yer. Yunus ekipleri bu merkezin güdümünde amirleri aracılığı ile olaylara sevk ediliyor.

Vatandaş ve yunus polisi arasında nasıl bir iletişim söz konusu?

Latife Ebru YARLUĞBAŞ: Her zaman samimi sıcak olumlu bir ilişki var. Vatandaş daima yunus polislerine sempati ile yaklaşıyor. Ve ilişki kurmak için girişimde bulunuyor. Yunus polisleri, alanda sokakta okullarda sürekli ilgi merkezi oluyor.

Suç işleme amacındakilerin caydırılması için neler yapılıyor?

Aydın ÖZDEMİR: Devriye hizmetleri, umuma açık yer denetimleri, sabit uygulamaları, halkın yoğun olarak bulunduğu park bahçe oyun alanları sahil kenarlarında yürütülen faaliyetler söz konusu tüm bu çalışmalar, caydırıcı oluyor.

Aranan şahısların yakalanması için nasıl bir çalışma yapılıyor?

Aydın ÖZDEMİR: Aranan şahısların yakalanması için umuma açık yerlerde, sabit uygulama noktalarında, halkın yoğun olarak bulunduğu park bahçe oyun alanları sahil kenarlarında sürekli olarak GBT sorgu faaliyetleri yapılmaktadır. Aylık olarak yaklaşık 3000 şahıs 600 araç sorgulanıyor.

Motosikletlerin bakım ve onarımı nerede yapılıyor?

Volkan AKKAYA: Motosikletlerin bakımları öncelikle zimmetli personel tarafından yapılıyor. Arıza durumlarında ise Emniyet Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Bakım Onarım Şube Müdürlüğü’ne başvuruluyor. Yine bu şube tarafında giderilemeyen arızalar da özel servislerde yapılıyor.

2019’un ilk altı aylık sürecinde nasıl çalışmalar yapıldı?

Aydın ÖZDEMİR: 2019 yılında önleyici hizmet kapsamında yürütülen faaliyetlerde 65 tabanca, 11 pompalı tabir edilen yivsiz tüfek, 25 kurusıkı tabanca, 594 kesici alet ele geçirilmiş haklarında adli ve idari işlemler yapılmak üzere ilgili birimlere teslim edilmiştir. Bu kapsamda çok sayıda olayın da önüne geçilmiş oldu. 

Röportaj: Burcu DÜZGÜN ÇOBAN

Fotoğraf: Pirsu DÜZGÜNEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor taraftarına müjde

1 Samsunspor taraftarına müjde

Samsun'da devlet hastenesinde yasa dışı otopark operasyonu: 7 gözaltı

2 Samsun'da devlet hastenesinde yasa dışı otopark operasyonu: 7 gözaltı

Samsunspor'dan açıklama

3 Samsunspor'dan açıklama

Samsunspor'dan o haberler için açıklama: 'Gerçeği yansıtmıyor'

4 Samsunspor'dan o haberler için açıklama: 'Gerçeği yansıtmıyor'

Samsun'da silahlı saldırı

5 Samsun'da silahlı saldırı

Samsunspor kalesi emin ellerde

6 Samsunspor kalesi emin ellerde

Samsun'da trafik kazası: 4 yaralı

7 Samsun'da trafik kazası: 4 yaralı

Samsun Eğitim ve Araştırma'nın Başhekimi'nden Haber Gazetesi'ne özel açıklamalar

8 Samsun Eğitim ve Araştırma'nın Başhekimi'nden Haber Gazetesi'ne özel açıklamalar

Başkan İsmail Uyanık: 'Şampiyonluk için yola çıktık'

9 Başkan İsmail Uyanık: 'Şampiyonluk için yola çıktık'

Korkunç kaza: Gelin, kaynana ve kayınpeder hayatını kaybetti

10 Korkunç kaza: Gelin, kaynana ve kayınpeder hayatını kaybetti


SIRADAKİ HABER
}