HaberlerSamsun Haber: Dünya rekoru Samsun'da kırılacak

Samsun Haber: Dünya rekoru Samsun'da kırılacak

Samsun Haber: Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde doğal güzelliği ile ön plana çıkan 'Şahinkaya Kanyonu' dünyanın en önemli ekstrem sporcularını ağırlamaya hazırlanıyor. 19 Mayıs haftasında 19 ülkeden 100 maceraperest, Şahinkaya Kanyonu'nda bir araya gelerek, Türkiye'nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivalinde yeteneklerini sergileyecek.

Samsun Haber: Dünya rekoru Samsun'da kırılacak

Samsun Haber: Türkiye’nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivali Falcon Fest, Dünyanın en çılgın ekstrem sporcularını ağırlamaya hazırlanıyor. Sporla iç içe bir şehirde, Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın olduğu hafta düzenlenecek olan bu ekstrem sporlar festivali, Samsun Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu'nda gerçekleşecek. Yılın 365 günü, aynı anda 6 farklı branşta ekstrem spor yapmaya olanak sağlayan kanyonda, 17-19 Mayıs tarihleri arasında, BASE Jump (serbest atlayış), slackline (ip üzerinde yürüme), highline, kaya tırmanışı, kano, sup ve paramotor branşlarında etkinlikler düzenlenecek. Altınkaya Baraj Gölü’nü ikiye ayıran ve coğrafi özellikleri bakımından ekstrem sporlara kucak açan Şahinkaya Kanyonu’nda, festival boyunca slackline (ip üzerinde yürüme) branşında 2 dünya rekoru denemesi de yapılacak.

Falcon Fest tüm bu etkinliklerin dışında 2 dünya rekoru denemesine de sahne olacak. Nefeslerin tutulacağı bu anlarda, İngiliz asıllı sporcu Jediah Doohan slackline-highline branşında, dünya ip üstünde en uzun süre kalma rekor denemesi yapacak. 250 metre yükseklikteki iki tepe arasına gerilen halat üzerinde 100 saat geçirmeye çalışacak olan sporcu, eğer bunu başarırsa rekorun sahibi olacak. Bir diğer yandan aynı branşta mücadele eden Sarah Rixham, ip üzerinde en uzun yürüyüşü gerçekleştirerek, dünya kadınlar mesafe rekor deneme rekoru için ter dökecek.

Serbest atlayışçılar kendilerini boşluğa bırakacak

Festival havasında geçecek olan etkinlikte 19 BASE jumper, şimdiye kadar Türkiye’de açılmış olan en yüksek atlayış noktası olan Şahinkaya Kanyonu ‘Nomad’ noktasından peş peşe atlayarak eşsiz bir görsel şova imza atacak. Nomad noktasını serbest atlayışa açan ve festivalin koordinatörlüğünü yürüten Cengiz Koçak da, bu serbest atlayıcılardan biri olacak ve diğer sporcularla birlikte Şahinkaya Kanyonu’nun zirvesinden kendisini boşluğa bırakacak.
Festival boyunca BASE jumperler atlayış yaparken, bir yandan da highliner (ip üzerinde yürüme) sporcuları, 250 metre yükseklikte, 3 ayrı noktada 200 metre mesafe ip üzerinde yürüyecek. Kanocular su üzerinde ilerlerken, paramotorcular Samsun Merkez'de ve kanyonda uçuşlar düzenleyecek. Bunun dışında festival boyunca kano sporcuları küreklerine asılıp, kaya tırmanış sporcuları Şahinkaya’nın zirvesine ulaşmak için ter dökecek. Açılış esnasında aynı anda 6 farklı branşın izlenebileceği Şahinkaya Kanyonu'nun iki yıl sonra 20 farklı ekstrem branşın aynı anda yapılabileceği bir parkura dönüştürülmesi planlanıyor.

3 gün boyunca adrenalinin tavan yapacağı Falcon Fest organizasyonunu yakından takip etmek isteyenler, etkinlik alanına gelerek sporcuları takip edebilecek. Festival boyunca istekli vatandaşlara tırmanış ve kano atölyelerinde eğitim verilebilecek.

Kanyon nasıl keşfedildi?

"Yüksek Şeyler Arıyorum" sloganıyla Türkiye’yi karış karış dolaşan ve bulduğu uçurum noktalarından atlayarak yeni exit (atlayış) noktaları bulan base jumper (serbest atlayıcı) Cengiz Koçak tarafından ekstrem sporlar potansiyeli keşfedilen kanyon, Samsun Belediyesi'nin de desteği ile kısa bir süre içerisinde dünyanın en önemli ekstrem sporlar merkezi olma yolunda ilerleme kaydetti.

SIRADAKİ HABER
}