HaberlerSamsun HaberleriSamsunlu iş kadını 10 yıllık emeğini kaybetti!

Samsunlu iş kadını 10 yıllık emeğini kaybetti! - Samsun Haberleri

İş yerinin devri sırasında mallarının karşılığında aldığı çeklerin, sahte olduğunu günü gelince anladığını iddia eden Samsun Çarşambalı iş kadını Tezcan Pak, 'Verilen sahte çek ile 170 bin liralık dolandırıldım' dedi.

Samsunlu iş kadını 10 yıllık emeğini kaybetti!

İnternete verdiği satış ilanına cevap verilmesi ile başlayan süreç, Samsun Çarşambalı girişimci Tezcan Pak’ın sahte çek ile malını kaybetmesiyle sonuçlandı. Mağaza sahibi Tezcan Pak, çekin sahte olduğunu ancak günü geldiğinde öğrenebildi. Savcılığa suç duyurusunda bulunan işletme sahibi Pak, her yerde ürünlerini sahte çekle alan kişileri arıyor. Olay, Samsun Çarşambalı Tezcan Pak'ın, Sarıcalı Mahallesi’nde 10 yıl önce açtığı ayakkabı mağazasındaki tüm ürünleri toptan satmak istemesiyle başladı. Pak’ın ilanına Edirne’den aradığını, isminin Muzaffer Uysalar olduğunu söyleyen kişi karşılık verdi.

KOPYA ÇEK, YAPMIŞLAR

Birkaç telefon görüşmesinin ardından isminin Muzaffer Uysallar olduğunu söyleyen kişinin Samsun'un Çarşamba ilçesine geldiğini söyleyen Tezcan Pak, başına gelen olayları ve süreci şu sözlerle anlattı: “Edirne'den geldiğini bildiğim Muzaffer Uysallar ile geçen yılın ortasında sabah saatlerinde Çarşamba'daki  işyerimizde buluştuk. Gelmeden birkaç gün önce bana çek örneği göndermişti, bankada sorgulattığımda büyük bir inşaat şirketine ait olduğunu öğrendim. Aktif bir inşaat şirketine ait sahte, kopya çek yapmışlar.

MALLAR TIR’LA GİTTİ

Pazarlığımızı yaptık, toplam 170 bin liraya anlaştık. Ödemeyi Kocaeli'ndeki öncesinde adı geçen şirketin iki ayrı çeki ile yapacağını söyledi. Görüşme gününde çeki saat 06.30'da ikinci bir arkadaşının getireceğini, akşam uçağıyla geldiğini anlattı. Gün içerisinde gelen TIR’a bütün malları yükledik. İki ayrı çeki aldım. Mesaisi sonrası bankacıdan rica ettim ve geldi çekin normal olduğunu aktardı. Ödeme gününden bir ay önce Samsun’da özel bir bankaya ait olan çek için şubeye gittim ve çekleri sorgulattım, günü gelince sorun olmayacağını öğrendim. Ödeme günü gelince aynı banka şubesi, bana çeklerin sahte olduğunu söyledi. İşte o an 10 yıllık emeğim 10 saniyede heba oldu. Hemen alıcıyı aradım ama ulaşamadım. Hayatımızı devam ettirebilmemiz için evimizi satıp yeni yer açtım. Anlaşılması zor sahte bir çekle 10 yıllık emeğim gitti. Başka kimse dolandırılmasın. Çekler müşteri çeki olarak geldi. Yani o firma üzerine sahte çek düzenlenmişti. Şikâyetçi olduk yasal süreç ve soruşturma devam ediyor.”

ORMANCI: BU HUSUSLARA DİKKAT!

Avukat Aziz Ormancı, sahte çeklere karşı vatandaşları uyardı. Sahte çekler nedeniyle vatandaşların büyük maddi kayıplara uğrayabileceğini, hatta ceza mahkemelerinde sanık sıfatıyla ifade verebileceğini söyleyen Ormancı, çek mağduru olmamak için yapılması gerekenlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Sahte çeklerin, gerçek çekler üzerinde var olan bilgilerin kopyalanmasıyla oluşturulduğunu belirten Avukat Aziz Ormancı, "Çeklerinin kopyalandığından gerçek çek sahibi kişi ya da firmanın haberi yoksa ve dolayısıyla resmi makamlara başvurup çek hesabının bulunduğu bankayı haberdar etmemişse, aldığınız çekin sağlam olup olmadığını bankasına sormanız da önlem almanız için yeterli olmayacak. Öncelikle daha önceden herhangi bir ticari alışveriş içerisine girmediğiniz yeni bir müşteriniz sizden yüklü miktarda mal almak ve karşılığında çek vermek istiyorsa oldukça dikkatli olmalısınız. Çeki size verirken arkasına isim-soy isim-adres ve telefonunu yazarak yanınızda ciro etmesini isteyiniz. Ciroladığını görmeniz oldukça önemlidir. Çünkü daha sonra yazı ve imzanın aidiyetini çeki kimden aldığınızı ispatınız oldukça güç olabilir, dahasısahte çekle ilgili ulaşılabilen tek kişi olarak kalabilir sanık sıfatı ile yargılanabilir, ceza alabilirsiniz. Çekin muhatabı bankanın herhangi bir şubesine giderek çek üzerindeki keşideci imzasının bankanın mevcut sistemindeki yetkili keşideci imzası ile karşılaştırılmasını isteyiniz" şeklinde konuştu.

Ahmet Naci KILAVUZ

SIRADAKİ HABER
}