HaberlerSamsun HaberleriÖğrenciler Samsun'dan memnun

Öğrenciler Samsun'dan memnun - Samsun Haberleri

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarının yaptığı 'Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri' araştırmasında Türkiye'nin öğrenci başkenti olarak anılan Eskişehir ilk sırada yer alırken, Samsun 14. sırada yer aldı

Öğrenciler Samsun'dan memnun

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR), 2016 yılından bu yana her yıl yaptığı araştırmalarının 2019 verilerini açıkladı. Türkiye’nin 81 ilinde 123’ü devlet, 65’i vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 188 üniversite bulunuyor. Öğrenci sayısına göre görüşülen öğrenci sayısının belirlendiği araştırmada 18 bin 745’i kız, 16 bin 970 erkek olmak üzere toplam 35 bin 715 öğrenci ile görüşüldüğü açıklandı. Yapılan araştırma kapsamında, öğrenci dostu şehirde ilk sırayı Eskişehir alırken, onu Aydın ve Antalya takip etti. Samsun ise 81 il arasında 14. sırada yer aldı.

 

2 BASAMAK GERİLEDİ

ÜNİAR tarafından gerçekleştirilen araştırmada 2019 yılı verilerine göre, öğrenci dostu şehirlerarasında Samsun 14. sırada yer aldı. Öğrenci memnuniyet düzeyleri şehir haritasında ise Samsun 82 puan ortalamasıyla ‘A’ notunu aldı. Yüksek memnuniyet hissedilen şehirler arasında bulunan Samsun, geçen sene ise 12. sırada yer alıyordu. Samsun bir yıl içerisinde iki basamak geriledi. Araştırma sonuçlarını öğrencilerin okulda geçirdikleri zaman dışında sosyal yaşantının, toplu ulaşımın, şehirdeki yerli halk ile ilişkilerin etkilediği vurgulandı.

Erdinç YILDIZ

 

 

SIRADAKİ HABER
}