HaberlerSamsun HaberleriKapıkaya Festivali'ne 75 bin ziyaretçi

Kapıkaya Festivali'ne 75 bin ziyaretçi - Samsun Haberleri

Samsun'un Bafra ilçesinde düzenlenen ve 75 bin kişinin katıldığı 3. Kapıkaya Uluslararası Doğa Sporları ve Kültür Festivali sona erdi.

Kapıkaya Festivali'ne 75 bin ziyaretçi

Samsun'da Bafra Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Kapıkaya Uluslararası Doğa Sporları ve Kültür Festivali sona erdi. Festivalin son günü, 20 ülkeden 50 paraşütçünün gösterilerine sahne oldu. Bafra Belediye Başkanı Halit Kılıç, yaptığı açıklamada, festivale yerli ve yabancı 2 bin 500 sporcunun katıldığını, festivali 75 bin kişinin takip ettiğini söyledi.

20 ÜLKEDEN 50 PARAŞÜTÇÜ

Festivalin son gününde 20 ülkeden 50 paraşütçünün gösteri yaptığına dikkat çeken Kılıç, şunları dile getirdi: "Beş gün boyunca festivali 75 bin kişi takip etti. Türkiye'nin her tarafından misafirlerimiz geldi. Gene yurt dışından akrobasi yapan pilotlarımız geldi. Çok değişik ülkelerden İtalya'dan, İngiltere'den, Fransa'dan, İran'da, İspanya'dan çok güzel gösteriler yaptılar yamaç paraşütünde. Ana temamız yamaç paraşütü olsa da bununla birlikte diğer sporlarda çok etkindi. Su sporlarımız, dağcılık, yürüyüş, fotosafari gibi aktiviteler en az yamaç paraşütü kadar ilgi çeken sporlardı. Çadır alanlarımız gayet güzel. Gelen misafirlerimiz, izleyicilerimiz güzel eylendiler. Önümüzde ki senede bu festivali devam ettireceğiz. Bu sene ki festivalimizin ayrı bir özelliği var. Türkiye'de belki ilk defa bir festivalde sıfır atık projesine destek veriyoruz ve doğa dostu, çevre dostu bir festivali gerçekleştirdik. Yoğun katılım yaşanan festivalde doğaya tek bir atık bırakılmaması en büyük sevincimiz."

Kılıç, festivalin Bafra'nın tanıtımına önemli katkı sağladığını vurgulayarak, gelecek yıllarda daha çok sporcu ve katılımcı beklediklerini sözlerine ekledi.

NEFES KESEN GÖSTERİ

Bafra Belediyesince, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan "Sıfır Atık Projesi"ne destek vermek için bu yıl teması "sıfır atık" olarak belirlenen festivalin beşinci gününde, 20 ülkeden 50 paraşütçü atlayış gerçekleştirdi. Doğal güzelliği ile dikkati çeken Kapıkaya'da yabancı paraşütçülerin nefes kesen gösterilerini vatandaşlar ilgi ile izledi. Havada arkadaşlarının paraşütleri üzerine oturan yabancı paraşütçülerin, kayalıklar üzerinde oturan vatandaşlarla paraşüt üzerinde el sıkışmaya çalışması da ilginç görüntüler oluşturdu.

SIRADAKİ HABER
}