HaberlerSamsun HaberleriCHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: 'Alevilere yapılan baskılar son bulsun'

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: 'Alevilere yapılan baskılar son bulsun' - Samsun Haberleri

Terme Sivaslılar Köyü Alevi Kültür Şenliği'ne katılan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 'Alevi toplumuna yapılan baskılar son bulsun' dedi

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: 'Alevilere yapılan baskılar son bulsun'

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Terme Sivaslılar Köyü Alevi Kültür Şenliğine katıldı.

Programda konuşan Zeybek, “Alevi kültürü ve inancı; insanı, bilimi, aklı ön planda tutan bir anlayışın devamıdır. Tarih boyunca da Alevi inancını yaşayanlar kültür değerlerinden hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir. Tarihin çeşitli dönemlerinde yaşadıkları coğrafyalarda zulme, şiddete ve soykırıma uğramış olsalar da Aleviler hep ezilenlerin yanında yer alarak, hak hukuk- adalet anlayışından asla vazgeçmemişlerdir” diye konuştu.

İNANCIMIZ TAM

Zeybek, “Alevi inanç ve kültürünün, tarihin her döneminde şiddetle baskılanmaya çalışılmasına rağmen; Alevi kültür ve inancının yaşıyor, yaşatılıyor olmasının en önemli sebebi sağlam felsefi temellere dayanıyor olmasıdır. Şiddetin her türlüsünü yaşamış ve inancından asla vazgeçmemiş geçmişteki önderlerimizi saygı ve şükranla anıyorum. Alevi toplumunun yaşamış olduğu coğrafyalarda bundan sonra da şiddetle karşılaşmaları muhtemeldir. Şiddetin her türüne karşı olduğumuzu, hak-hukuk- adalet anlayışından asla vazgeçmeyeceğimizin herkes tarafından bilinmesini isteriz. Ülkemizde yaşayan Alevi toplumu, cumhuriyet değerlerine bağlı, demokrasiyi içselleştirmiş, eğitim ve bilime önem veren, Atatürk ilkelerine bağlı, şiddetin her türüne karşı olan insanlardır. Bu değerlerden asla da vazgeçmeyeceklerine olan inancımız tamdır. Aleviler incinse de, incitmemeye özen göstermeye devam edecektir. Devletine ve değerlerine yürekten bağlı Alevi toplumunun da devletinden beklentileri vardır. Eşit yurttaşlık temelinde; cemevlerine yasal statü verilmesini ve temel inanç hizmetlerinin verilmesini, bu kültürün sonsuza dek yaşatılmasını istemektedirler. Sevgili canlar, darağaçlarına gidenler, derisi soyulanlar yolundan dönmedi ve Alevi inanç kültürünü bu günlere taşıdılar.  Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Sivaslılar Köyü Alevi Kültür Şenliğinin düzenlenmesinde; emeklerini esirgemeyen başta köy muhtarımız Sefa Yıldırım olmak üzere tertip komitesini, katkı veren herkesi ve köy halkını samimi duygularımla selamlıyorum. Kurban Bayramınızı da kalbi duygularımla kutluyorum” ifadelerini kullandı.

 

SIRADAKİ HABER
}