HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da denetimler başlıyor!

Samsun'da denetimler başlıyor! - Samsun Haberleri

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır, 'Plastik poşetlerin satış noktalarında vatandaşlara ücretli olarak verilmesi ve bakanlığımızın belirlemiş olduğu usul ve esaslara uyulup uyulmadığına ilişkin denetimler yapılacak' dedi

Samsun'da denetimler başlıyor!

Naylon poşet yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren market alışverişlerinde poşet karşılığında 25 kuruş ücret alınıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunanSamsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır, plastik poşet denetimi yapılacağını söyledi ve yasaya uymayanlar hakkında uygulanacak cezalar hakkında bilgi verdi.

ÜCRET 25 KURUŞ

Sağır, “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar gereği satış noktaları, plastik poşetleri 25 kuruşa satacaklardır, daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamayacak. 30 Haziran 2019 tarihinden itibaren ücrete tabi plastik poşetlerin barkodlu olarak sunulması zorunludur. Çift kat kalınlığı 40 mikron ve üzerinde olmak zorundadır. İstisnai hükümler hariç (açık gıda hijyeni ve eczanelerde sadece ilaç için kullanılan) çift kat kalınlığı 40 mikron altında olan plastik poşetler ücretli veya ücretsiz olarak verilemez. En az bir yüzeyinde çevreci slogan ve Sıfır Atık logosu kullanılır. Yapılan denetimlerde ücrete tabi plastik poşet satışı yaptığı halde bildirim ve beyanda bulunmayanlara 18 bin 37 lira idari para cezası uygulanır. Plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 12 lira 37 kuruş idari para cezası uygulanır. Ücrete tabi plastik poşetleri promosyona veya kampanyaya tabi tutmak sureti ile ücretsiz olarak verdiği tespit edilenlere 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında idari işlem tesis edilecektir. Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulaması ile amaç yasaklamak değil, kısıtlamaktır. Hedeflerimiz; 2018 yılında 440 adet/kişi olan kullanım değerini, 2019 Yılı için 90 adet/kişi, 2025 Yılı için 40 adet/kişiye indirgemek ve Avrupa Birliği değerlerine ulaşmaktır” dedi.

               

SIRADAKİ HABER
}