HaberlerSamsun HaberleriSamsun'daki maden arama ruhsatı Meclis gündeminde! 'Kaç ağaç kesildi?'

Samsun'daki maden arama ruhsatı Meclis gündeminde! 'Kaç ağaç kesildi?' - Samsun Haberleri

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, 'Madencilik sektörü; uluslararası tekeller ve sermaye gruplarının talanına maruz kaldı. Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan 1975 hektar alanda 'seyreltme' adı altında ağaç kesimi yapılıyor' dedi

Samsun'daki maden arama ruhsatı Meclis gündeminde! 'Kaç ağaç kesildi?'

Kanadalı altın madenciliği şirketi Eldorado'nun ana hissedarı olduğu bilinen Türpag isimli konsorsiyumun, Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan 1975 hektar alanda yürüttüğü 'arama' çalışmaları sırasında "seyreltme" adı altında ağaç kesildiğini iddia eden CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, ağaç kesimini Meclis gündemine taşıdı.

BU BİR YIKIM TABLOSU

Hancıoğlu, konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den açıklama istedi. Hancıoğlu, verdiği önergede, “Ülkemizde 1980’li yıllardan itibaren uygulanmaya başlayan neo-liberal politikalar sonucunda bütün sektörler gibi madencilik sektörü de uluslararası tekeller ve sermaye gruplarının talanına maruz kaldı. Bu süreç, yeraltı kaynaklarımızın yanı sıra doğal, kültürel ve tarihi varlıklarımızı da tehdit eden bir hal almıştır. Uygulama, özellikle 2002 yılından itibaren doğal, tarihi ve kültürel varlıklarımızın yıkımı, milli kaynaklarımızın 'arama' ve 'işletmecilik' adı altında yabancılara peşkeş çekilmesi şeklinde sürmektedir. Yer altı kaynaklarımızın, ülkemizin gelişimi ve halkımızın refahı için kullanılabilmesi, ancak yer üstü zenginliklerimizin korunmasıyla mümkündür. Ancak mevcut politikalar sonucu ortaya çıkan yıkım tablosu, ülkemizin yer altı zenginliklerini de onun üzerindeki doğal, kültürel ve tarihi zenginliklerimizi de koruyamadığımızı tescillemektedir” şeklinde konuştu.

KAÇ AĞAÇ KESİLDİ?

Yabancı şirketler eliyle Samsun'da da maden arama çalışmaları yürütüldüğüne işaret eden Hancıoğlu, özellikle Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan 1975 hektar alanda Kanadalı Eldorado isimli şirketin öncülüğünde yürütülen 'arama' çalışmalarının hızlandığını, söz konusu sahada 'seyreltme' adı altında ağaç kesiminin yapıldığını ve bu durumun halkta endişe uyandırdığını kaydetti. MilletvekiliHancıoğlu, Bakan Dönmez'den şu sorulara cevap vermesini istedi: “Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ.'nin, Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan 1975 hektar alanda 'arama' faaliyeti yürütebilmesi için kullandığı yollarda bugüne kadar ne kadar ağaç kesmiştir? Bahse konu sahada arama faaliyetleri süresince kesilmesi öngörülen ağaç sayısı nedir? Mevkii, alan büyüklükleri, sahipleri ve süreleri ayrı ayrı belirtilmek suretiyle, bakanlığınızca Samsun ili genelinde verilen maden arama ve işletme ruhsatları hangileridir?"

SIRADAKİ HABER
}