HaberlerSamsun haberSamsun'da mahallemize 'yabancı' kaldık

Samsun'da mahallemize 'yabancı' kaldık - Samsun haber

Samsun'un en işlek caddelerinden Çiftlik Caddesi'nin hemen üst kısmında yer alan Hürriyet Mahallesi sakinleri sokaklarda Türkçe konuşulmadığını ifade ederek 'kendi mahallemizde yabancı kaldık' dedi.

Samsun'da mahallemize 'yabancı' kaldık

 

Samsun’un en işlek caddelerinden Çiftlik Caddesi’nin hemen üst kısmında yer alan Hürriyet Mahallesi’ne adım attığımız ilk dakikadan itibaren sokaklarda bulunan Arapça tabelalar ve sokak kenarlarında, kaldırımlarda bekleyen yabancı uyruklu mülteciler dikkatimizi çekti. Hele bazı sokaklarda o kadar yabancı dükkân var ki, market, fırın, kasap, yemek salonu,  emlakçı, ne ararsan var. Acaba ‘Suriye’de miyiz’ diye düşünmedik de değil. Mahalle sakinleri ise ara sokaklarda Türkçe konuşulmadığını ifade ederek ‘kendi mahallemizde yabancı kaldık’ dedi.

Haber Gazetesi olarak, Samsun’u sokak sokak, mahalle mahalle dolaşarak, muhtarın ve vatandaşın sesi oluyoruz. İlk durağımız ise İlkadım ilçesinde bulunan Hürriyet Mahallesi oldu. Yaklaşık 5 bin 250 vatandaşın yaşadığı ve 3 bin seçmenin yer aldığı Hürriyet Mahallesi muhtarı Orhan Şimşek ile mahallenin sorunlarını ve projelerini konuşurken mahalle sakinleri ve esnafının ise sorunlarını dinledik.

ALİAĞA PARK PROJESİ

31 Mart Yerel seçimlerinde ilk kez muhtar seçildiğini ifade eden Orhan Şimşek, “Mahallemiz Samsun’un merkezinde olan herkesin gelip geçtiği bir yer. Bizden önce mahalle, yerel yönetimlerin hep arka mahalle olmuş, göz önünde olan ve bu kadar ilgisiz bir mahalle idi. Seçildikten sonra hızla çalışmalarımıza başladık. İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’a teşekkür ediyorum. Mahallemize özel ilgi gösteriyor. Mahalle olarak İlkadım Belediyemize teşekkür ederiz. Göreve başlar başlamaz Aliağa Parkımıza proje hazırlattık. Çağdaş, güzel bir park projemiz var. Başkanımız destekledi. Yılbaşına doğru çalışmalara başlayacağız. Parkımızın içine muhtar evi yapacağız. Mahalle sakinlerinin rahatlıkla gelip, sorunlarını anlatabileceği bir muhtar evi yapacağız. Hürriyet Mahallesi’nin nefes alacağı yer Aliağa Parkı. Yıllardır çok ihmal edilmiş” dedi.

TÜRKLER MAHALLEDEN ADRESİNİ ALDIRIYOR

Mahalle olarak Iraklı ve Suriyeli yabancı uyruklu mültecilerden muzdarip olduklarını vurgulayan Muhtar Şimşek, “Bu kişilere zamanında göz yumulmuş. Akşam elinde valizi gördüğüm kişi sabah burada dükkân açabiliyor. Mahallemizde Suriye ve Iraklı sorunu hat safhada. Yerel yönetimler bunlara yüz verip önlerini açmışlar. Necattin başkanım bunlarla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Mahalle sakinlerimiz, çocuklarını buradaki okullara vermekten imtina ediyor. Adreslerini mahallemizden alıyor, Suriyeli ve Iraklı çocuklar ile aynı okula gitmek istemiyorlar. Sabahlara kadar başıboşlar. Temizlikçi arkadaşlarımızı alıyor, arkasını dönene kadar yeni bir çöp atıyorlar. Bunların bize uymaları lazım” diye konuştu.

SAMSUN’DA MÜLTECİ SORUNU EN ÇOK MAHALLEMDE

Iraklı ve Suriyeli yabancı uyruklu mültecilerden yana asayişin yetersiz olduğunu ifade eden muhtar Orhan Şimşek, “Geceleri çok kavga, dövüş medyana geliyor. Kendi aralarında kavga ediyorlar. Bana gelen şikâyetlerde vatandaşlarımız emniyeti arıyor ve ‘onlara karışmayın, yaptırımımız olmuyor’ dediklerini iletiyorlar. Benim halkım ceza çekecek, onlara karışmayın diye bir şey yok. Artık bunlar mültecilikten çıktılar. Samsun’da en fazla benim mahallemde mülteci sorunu var. Yetkililere sesleniyorum, asayişe biraz daha önem versinler. Mahallemizde çoğu dükkânın ruhsatı yok. Belediyemizin çalışmalar sürüyor. Kapatılması için gün verdi ama bizim milletimiz duyarlı değil. Türk’ün üzerine açıyorlar ama yabancılar işletiyorlar. Sigorta Müdürlüğümüz bunları takibe alsın. Marketleri, fırını, terzisi, berberi bir sürü dükkân var. Hiçbiri yasal değil. Büyükşehir ve İlkadım ile sürekli muhtarlar toplantısı yapılıyor. Bundan memnunun ama bunların sahaya yansımasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

MAHALLEDE TÜRKÇE KONUŞAN YOK

Emekli olduğunu ve çocuk okuttuğu için ikinci el eşya sektöründe çalıştığını ifade eden Hasan Hüseyin Cebeci, “8 senedir bu mahalledeyim. Daha öncede gelip gidiyordum, sessiz sakindi. Yabancılar gelmeye başlayınca park alanlarımızda, iş alanlarımızda yani her alanda bizden öncelikli onları görüyoruz. Anneler Parkı önünden akşam geçmeye ben korkuyorum. Çünkü Türkçe konuşan yok, tedirgin oluyoruz. Kavga olaylarına şahit oluyoruz. İlk geldiklerinde bizden alışveriş yapıyorlardı daha sonra kendileri iş alanı açarak ve dükkânlar açtılar. Vergileri yok sadece kira veriyorlar. Bize rakip oldular. Hatta Irak’ta, Suriye’den getirdikleri ürünleri satıyorlar. Çocuklarımızın geleceğinden endişe duyuyoruz. Daha önce sokaklarda Türkçe konuşuluyordu. Şimdi biz Türkçe konuşan insanlara az rast geliyoruz. Nüfus oranında da çok artıyorlar. Kendi memleketimizde, mahallemizde yabancı duruma düştük. Memleketlerinde savaş var gelsinler ama yaşlılar, kadınlar ve çocuklar gelsin. 20 yaşındaki delikanlılarımız orada şehit olurken onların 20-30 yaş arasındaki gençler burada kuaför salonlarından çıkmıyor, sefa sürüyorlar. Benim çocuğumun yaşantısından daha güzel yaşıyorlar. Bunlara bir önlem alınması lazım” dedi.

EN BÜYÜK SORUN SURİYELİLER

Mahallenin erkek kuaförlerinden Yaşar Yazıcıoğlu, “Mahallemizin en büyük sorunu Suriyelilerin kalışı. Kavga etmelerinden dolayı büyük sıkıntımız var. Mahallemizde huzursuzluk çıkarıyorlar. Muhtarımız çok iyi çalışıyor” şeklinde konuştu.

EVDE UYUYAMIYORUZ

Mahalle’de kıraathane sahibi Dursun Ali Kılıç, “Mahallemizde Suriye ve Iraklı yabancı uyruklu kişilerle büyük sorunlarımız var. Asayiş sorunları da var. Gürültüleri ve pislikleri çok fazla. Park sorunumuz var. Ruhsatsız dükkân açıyorlar. Mahallenin köşe başlarında sabaha kadar toplanıyorlar, sabaha kadar bağırarak konuşuyorlar. Evde uyuyamıyoruz. Buna artık bir çözüm istiyoruz” dedi.

KURALLARA UYMUYORLAR

Diğer bir mahalle esnafı Galip Akgürel ise “Mahallemizdeki sorunlarını çoğunu muhtarımız halletti. Iraklı ve Suriyelilerden çok şikâyetçiyiz. Çöp kurallarına uymuyorlar. Çöplerin en genç 20.30’da çıkması lazım. Bunlar 10-11 gibi çıkarıyorlar. Sonra mahallede pislik ve hastalık yayılıyor. Kavgaları da bir yana. Ben devletime nasıl vergi veriyorsam, onlarda vergi vererek dükkân açması lazım. Güvenlik açısından zaten burada bir güvenlik yok. Muhtarımız kamera taktırdı, sorunlarını biraz azalttı” diye konuştu.

KAPATILMASINI İSTİYORUZ

Mahallede yabancı uyruklu kişilerle sorunlar yaşadığını ifade eden Mehmet Sağlam, “Bunlar içki kullanıyorlar, nara atıyorlar, her türlü pislik yapıyorlar. Ruhsatsız bir sürü açtıkları iş yerleri var. Bunların kapatılmasını istiyoruz, adamlar kaçak çalışıyor, vergisi yok. Necattin başkanım bize yardımcı oldu bazı dükkânları kapattı” dedi.

10 GÜNDÜR SİFTAH YOK

8 senedir mahallede esnaf olduğunu belirten Akbey Yılmaz, “Mahallede Suriye ve Iraklı sorunu var. Biz vergimizi ödeyemiyoruz. Adamlar vergi yok, aslanlar gibi yaşıyorlar. Bizde stres çekiyoruz. Ben 10 gündür siftah yapamıyorum. Dürüstken dolandırıcı olduk. Sesimizi duyurmak istiyoruz. Kavga dövüş devam ediyor. Biz, bu vatandaşları burada istemiyoruz. Muhtarımız 10 numara bir insan. Oturan değil gezen bir muhtar. Sorunlarımızla ilgileniyor” ifadelerini kullandı.

ETRAFI TEDİRGİN EDİYORLAR

Mahalle sakini Süleyman Çal, “En önemli sorunumuz yabancılar, onların en kısa sürede gitmesini istiyoruz. Iraklı ve Suriyeli mültecilerin her türlü sorunu var. Park sorunu var, pislikleri, dağınık olmaları sorun. Asayişle ilgili sorunları da var. En ufak bir olayda hemen toplanıyorlar, etrafı tedirgin ediyorlar. Onlara yeme, içme, hastane her şey bedava. Bizim acımız bize yeterken birde bunlar çıktı başımıza” ifadelerini kullandı.

İMZA KAMPANYASI DÜZENLEYECEĞİZ

Hürriyet Mahallesi Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Erkut Buldu ise “Mahalle nüfusuna göre aşırı derece Iraklı ve Suriyeli mevcut. Vatandaşlarımız artık onların açtığı iş yerlerinin önünden geçemiyor. Mahallemizde daha çok konuşlandılar. Necattin başkanım Arapça tabelaları kaldırdı, ruhsatı olmayan dükkânları kapattırdı. Dernek olarak bu konu hakkında bir çalışmaya başlayacağız, muhtarımızla beraber. Mahalle sakinleriyle imza kampanyası düzenleyeceğiz. Mahallemizde iş yeri açıyorlar. Buradaki esnafı sayarsak onlar daha ağırlıklı ama buna da bir çözüm gelecek diye bekliyoruz. Emniyetten asayiş konusunda yardım bekliyoruz. Sanayi sitelerinde Suriyeliler gençlerimizin yerine yarı maaşa çalışıyorlar” dedi.

Mahallenin sorunları

*Suriye ve Iraklı sorunu

*Asayiş sorunu

*Muhtar evi

*Otopark eksikliği

*İşsizlik

*Denetim eksikliğiSIRADAKİ HABER
}