HaberlerBedri Yaşar: 'Samsun esnafını Suriyeliler batırdı'

Bedri Yaşar: 'Samsun esnafını Suriyeliler batırdı'

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 'Diğer illerimizde olduğu gibi Samsun'da da Suriyeliler, küçük esnaflığa soyundular. Yaşanan bu haksız rekabet karşısında ilimizde çok sayıda esnafımız kepenk kapatmıştır' dedi

Bedri Yaşar: 'Samsun esnafını Suriyeliler batırdı'

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Suriyeli mültecilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Yaşar, Samsun halkının mültecilerden şikayetçi olduğunu belirterek, mültecilerin çok sayıda asayiş olayına karıştığını söyledi.

KÜLTÜRÜMÜZE UYMUYORLAR

Yaşar, Suriyeli mültecilerin Türk kültürüyle uyuşmayan hareketler sergilediğini belirterek, "Bunlar nasıl bir misafir? Misafirlik böyle olmaz. Türkiye’nin kültürüyle ve milli değerleriyle örtüşmeyen hareketler sergiliyorlar. Resmi açıklamalara göre, sadece Samsun’da 30 binin üzerinde Suriyeli mülteci bulunuyor. İktidarın söylemine göre, ülkemizde “misafir konumunda” olan mültecilerin sadece sayıları artış göstermiyor. Aynı zamanda katılmış oldukları iş hayatında da sayıları her geçen gün artmaktadır. Suriyeliler, Samsun'da da diğer illerde olduğu gibi küçük esnaflığa soyunmuşlar ve esnaf hemşehrilerimizle rekabete girişmişler. Yaşanan bu haksız rekabet karşısında ne yazık ki ilimizde çok sayıda esnafımız batmış ve kepenk kapatmak zorunda kalmıştır" diye konuştu.

BU DURUM GÖRMEZDEN GELİNEMEZ

Mültecilerin, ekonomiye büyük yük getirdiğini savunan Yaşar, "Esnaf odaları, mültecilerin kendileri gibi devlete vergi ödemediklerini ve sigorta primi yatırmadıklarını belirterek ayrıca pek çok şeyden de muaf olduklarını söylemektedir. Suriyeli mültecilerin, hayatın her alanında Türkiye ekonomisine çok büyük yükler getirerek yer almaları, vatandaşlarımızı iyiden iyiye rahatsız etmeye başlamıştır. Vatandaşlarımız, Türkiye’nin demokrafik yapısının değişmesinden endişe duymaya başlamıştır. Bu nedenle, vatandaşlarımız Suriyeli mültecilerin bir an önce ülkelerine geri gönderilmelerini istemektedir. Ülkemizin her yerine yayılmış bulunan Suriyeli mülteciler, vatandaşlarımızın elinden hem ekmeğini hem de işini almıştır. Almaya da devam etmektedir. İktidar bu durumu artık görmezden gelemez. İktidar, bu aşamadan sonra ya Suriyelileri ülkelerine göndermeyerek Suriyeli mültecilerin yanında yer alacak, ya da bunları ülkelerine geri göndererek kendi milletinin, Samsunlu hemşehrilerinin yanında yer alacak. Türkiye’de ikisinin ortası bir durum kalmamıştır artık" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}