HaberlerCumhurbaşkanı Erdoğan'dan alternatif finans açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan alternatif finans açıklaması

Alternatif Finans Konferansı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Finans Merkezi'nin tamamlanma tarihini 2022 olarak açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan alternatif finans açıklaması

 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konferanstaki konuşmalarından satır başları:
Finansal sistemin mevcut yapısı ile görevini hakkıyla yerine getiremediğini görüyoruz. Üretimin artışına katkı yapması gereken sistem istikrarı tehdit eden bir konuma gelmiştir. Adeta tüm sektörlerin finans sektörünü beslediği bu sağlıksız yapının sürdürülemez olduğu ortadadır. Sadece daha fazla kazanma hırsı ile işleyen bu ekonomik sistemin çökmesi kaçınılmazdır.

‘EKONOMİDE DE DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR’

Ülkelerin kendi içinde küresel ölçekte makas sürekli açılırken, bu düzenin üzerimize yıkılmasını bekleyemeyiz. Bizim medeniyetimiz insanı merkeze alır. Küresel ekonomik ve finansal sistemin hiç vakit kaybetmeden dönüştürülmesi üretimin asli unsur olduğu bir yapıya süratle geçilmesi gerekiyor. Alternatif finans bu dönüşümün en önemli unsurlarından biridir. Dünya 5'ten büyüktür itirazımız sadece siyasi karar ve güvenlik uygulamalarına yönelik değildir.

ÇEKİM MERKEZİ OLACAK

Elbette tüm kurumları içinde barındıracak bu yapının bankacılık dışı alternatif finans yapılarının merkezi olmasını arzu ediyoruz. Bu merkezin kısa sürede önemli bir marka haline geleceğine, İslami finans için yegane çekim merkezi olacağına inanıyorum.
Bu projenin en geç, 2022 yılı başında hayata geçirilmesini bekliyoruz. Tüm bunları söylerken hakikatlere de gözümüzü kapayamayız. Bugün ülkemizde bankacılık sektörünün toplam finans sektörü içindeki payı yüzde 90'lar civarındadır. Gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde bu payın çok daha dengeli dağıldığını biliyoruz.

FARKLI YÖNTEMLER

Özellikle son iki yıldır yaşadığımız tecrübeler. Bize bankacılık dışı finansman yöntemlerinin hayati olduğunu gösterdi. Kredi muslukları kısıldı. Bilançolarında sorun olmadığı halde mali sıkıntıdan dolayı pek çok firma üretimden çekilme noktasında kaldı. Kamu bankaları bünyesinde sıkıntılara çözüm olacak yöntemler geliştiriyoruz. Yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen çözümü kazandığı topraklarda arayan tüm reel sektör mensuplarına şükranlarımı sunuyorum.

‘KATILIM BANKACILIĞI OLMAZ’

Katılım bankacılığı deyip dururlar, zira katılım bankacılığı diye bir şey olmaz. Katılım finans sistemi diyoruz. Birbiri ile ters düşen kavramı niye kullanalım ki. Birisi sömürüyü ifade ediyor. Eğer reel sektörü ayağa kaldıracaksak, reel sektöre gereken destek verilmeli katılım finansal sistemi ile. Bu döneme giriyoruz.

2007 YILINDA ADI DUYULMUŞTU

İstanbul'u bölgesel bir finans merkezi haline getirmeyi amaçlayan İstanbul Finans Merkezi projesi, ilk kez 2007-2013 yıllarını kapsayan 9. Kalkınma Planı'nda yer almıştı. Fiziki olarak henüz tamamlanmayan projede, hukuki altyapı ve ikincil düzenlemelerin de eksikliği nedeniyle planlanan tamamlanma tarihi çeşitli kereler ötelenmişti. Projenin 2016 yılında hizmete alınması bekleniyordu kamu binaları gecikince 2018’e ardından 2020’ye sarkmıştı. Daha sonra açılış tarihi olarak 2022 belirtilmişti.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Osman Özköylü Samsunspor maçını tribünden izledi

1 Osman Özköylü Samsunspor maçını tribünden izledi

Fındık fiyatlarında düşüş sürüyor! İşte il il güncel fındık fiyatları

2 Fındık fiyatlarında düşüş sürüyor! İşte il il güncel fındık fiyatları

Ahmethan'dan 'ilk'

3 Ahmethan'dan 'ilk'

Samsun'da korkunç olay! Hayati tehlikesi bulunuyor

4 Samsun'da korkunç olay! Hayati tehlikesi bulunuyor

Bir annenin bedduası ile ortaya çıkan doğa harikası

5 Bir annenin bedduası ile ortaya çıkan doğa harikası

Samsunspor taraftarları ev sahibine deplasman yaşattı

6 Samsunspor taraftarları ev sahibine deplasman yaşattı

Samsun'da silahlı saldırı

7 Samsun'da silahlı saldırı

Samsun'da inşaat işçisinin acı ölümü

8 Samsun'da inşaat işçisinin acı ölümü

Samsun'da polis memuru yaralandı

9 Samsun'da polis memuru yaralandı

Polisin 'dur' ihtarına uymayan driftçiler kaza yaptı: 2 ölü 1 yaralı

10 Polisin 'dur' ihtarına uymayan driftçiler kaza yaptı: 2 ölü 1 yaralı


SIRADAKİ HABER
}