HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da Ziraat Odası Başkanı'ndan Cumhurbaşkanı'na çağrı

Samsun'da Ziraat Odası Başkanı'ndan Cumhurbaşkanı'na çağrı - Samsun Haberleri

Fındık fiyatlarının serbest piyasada 13 buçuk liraya kadar düşmesi üzerine açıklamalarda bulunan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, 'Cumhurbaşkanım, fındıkçının alın terini çalan mağazalara, tüccarlara, fabrikalara fırsat vermeyin' dedi

Samsun'da Ziraat Odası Başkanı'ndan Cumhurbaşkanı'na çağrı

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, kent meydanında fındık üreticileriyle birlikte basın açıklaması yaptı. Serbest piyasada fındık fiyatlarının düştüğünü belirten Avcı, "Ürününe sahip çık dediğimiz zaman kimse meydana gelmiyor. Burası siyasi parti mitingi değil. Alın terinin üzerinden siyaset olmaz. Ekmeğimize sahip çıkmak için buradayız" ifadelerini kullandı.

EMEK HIRSIZLARI

Fındığı 13 buçuk liradan satın almaya çalışan fırsatçıların olduğunu dile getiren Avcı, "Gelin görün kü; 16,5 lira olarak açıklanan fındığı şimdi 13,5 lira-14 liradan almaya çalışan fırsatçılar var. Bu fırsatçılar Ayvacıklı tüccarlar değil, yabancı firmaların tüccarları. Biz şikayetçiyiz Cumhurbaşkanım. Tüccar ve fabrikası, 52 randıman fındığı temiz ve nemsiz 14 liraya alıyor. İstirhamımız şudur Cumhurbaşkanım, patates ve soğan stokçularının nasıl tepesine çöktüyseniz, fındıkçının alın terini çalan mağazalara da, tüccarlara da, fabrikalara da yapın. Fırsat vermeyin" diye konuştu.

FİSKOBİRLİK DEVREDE

Fındık alımında FİSKOBİRLİK'in de devreye girdiğini müjdeleyen Avcı, "Üye olan üreticiden 50 randıman fındığı 15,75 kuruş'tan alıyor. Üye olmayan da 15,50 kuruşa alıyor. Her randıman farkı da 30 kuruş" dedi. "Örneğin 700 kilo fındığın 300 kilosunu pazara indir" diyen Avcı, "Yevmiye borcun ne kadarsa, o kadar fındığı pazara indir. Geri kalanı da TMO'ya, FİSKOBİRLİK'e ver. TMO'dan fındık geri dönmüyor. 50 kilo kar edeceğim diye taşını, çürüğünü almazsın. Sonra fındığım geri döndü. Sen işini temiz yap, iyice kurut, TMO'ya götür. Biz çiftçimizin hakkını söke söke alırız" sözlerini kaydetti.

ARPA BOYU YOL ALAMADIK

EÜAŞ'ın içinde hurdalarla dolu 4 tane deposunun olduğunu hatırlatan Erdal Avcı, "Bu depoların fındık hasat döneminde 4-5 ay tahsis edilmesi için 2 Ağustos'ta yazı yazdım. Eski Sağlık Bakanı ve Samsun Milletvekili Ahmet Demircan da 'ilgileneceğim diye' söz verdi. 2 Ağustos'tan bu yana arpa boyu yol alamadık. EÜAŞ bir devlet kurumu 4-5 aylığına tahsis edeceği TMO’da bir devlet kurumu buna rağmen atıl durumdaki depoları vekilleri bile dinlemeyerek tahsis etmediler. Burası muz cumhuriyeti mi?" ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Osman Özköylü Samsunspor maçını tribünden izledi

1 Osman Özköylü Samsunspor maçını tribünden izledi

Fındık fiyatlarında düşüş sürüyor! İşte il il güncel fındık fiyatları

2 Fındık fiyatlarında düşüş sürüyor! İşte il il güncel fındık fiyatları

Ahmethan'dan 'ilk'

3 Ahmethan'dan 'ilk'

Samsun'da korkunç olay! Hayati tehlikesi bulunuyor

4 Samsun'da korkunç olay! Hayati tehlikesi bulunuyor

Bir annenin bedduası ile ortaya çıkan doğa harikası

5 Bir annenin bedduası ile ortaya çıkan doğa harikası

Samsunspor taraftarları ev sahibine deplasman yaşattı

6 Samsunspor taraftarları ev sahibine deplasman yaşattı

Samsun'da silahlı saldırı

7 Samsun'da silahlı saldırı

Samsun'da inşaat işçisinin acı ölümü

8 Samsun'da inşaat işçisinin acı ölümü

Samsun'da polis memuru yaralandı

9 Samsun'da polis memuru yaralandı

Başkan Mustafa Demir: 'Yol problemi kalmayacak'

10 Başkan Mustafa Demir: 'Yol problemi kalmayacak'


SIRADAKİ HABER
}