HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da 12 Eylül'ü unutmadılar

Samsun'da 12 Eylül'ü unutmadılar - Samsun Haberleri

Samsun Devrimci 78'liler Derneği üyeleri, 12 Eylül askeri darbesinin 39. yıldönümünde, o dönemde asılarak öldürülenlerin resimlerinin bulunduğu afiş ile birlikte yürüyüş düzenledi

Samsun'da 12 Eylül'ü unutmadılar

İlkadım ilçesinde bulunan Şehir Kulübü’nün önünde toplanan Samsun Devrimci 78'liler Derneği üyeleri, ellerinde pankartlar ile slogan atarak İstiklal Caddesi boyunca yürüdü. Yürüyüş sonrası Samsun Devrimci 78’liler Derneği Başkanı Cengiz Akşan basın açıklamasında bulundu.

DARBECİLER HALKA HESAP VERECEK

12 Eylül’ü gerçekleştiren generallerin hesap vermeden öldüğünü ifade eden Akşan, “Şimdiye kadar yönetime gelen tüm hükümetler darbecilerle hesaplaşmak yerine darbenin nimetlerinden faydalanmayı seçtiler. 39 yıl geçmesine rağmen bir hesaplaşma iklimi yaratamadık. Anayasası ile yüzde 10 barajı, tek tip elbisesiyle, baskılarla, saldırılarla devam ediyor. Eğitim cemaatlere, sağlık üfürükçülere, emek patronlara, çevre madencilere teslim edilmiştir. İşçilere, köylülere, emekçilere yine açlık düşmüş, halkımıza zülüm reva görülmüştür. Yeni ve demokratik bir anayasa talebimiz halen görmezden gelinmektedir. Ülkeyi 12 Eylül darbe anayasası ile yönetme kolaylığına sarılmış, yetmeyen yerlerde KHK’lar devreye girmiştir. Bu ülkenin tarihi darbelerle, toplu katliamlarla doludur. Ülkemizi ortaçağ karanlığına teslim etmeyeceğiz. Gün gelecek, devran dönecek ve darbeciler halka hesap verecek” ifadelerinde bulundu. Basın açıklamasının ardından mini tiyatro gösterisi ve türkü dinletisi ile yürüyüş sona erdi.

Erdinç YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}