HaberlerSamsun HaberleriKadın muhtar Samsun Bahçelievler'in umudu oldu

Kadın muhtar Samsun Bahçelievler'in umudu oldu - Samsun Haberleri

Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan Bahçelievler Mahallesi, ilk kadın muhtarından mutlu. Mahalleye kadın eli değdiğini ifade eden mahalle sakinleri ise mahallede temizlik işlerinin tam yapılmamasından şikâyetçi. Ayrıca mahalle sakinleri yıllar önce yapılan Uğur Mumcu Parkı'nın yenilenmesini istiyor

Kadın muhtar Samsun Bahçelievler'in umudu oldu

Haber Gazetesi olarak, Samsun’u sokak sokak, mahalle mahalle dolaşarak, muhtarın ve vatandaşların sesi oluyoruz. Bu haftaki son konuğumuz ise İlkadım ilçesinde bulunan Bahçelievler Mahallesi oldu. Yaklaşık 14 bin vatandaşın yaşadığı 11 bin seçmenin yer aldığı Bahçelievler Mahallesi’nin ilk kadın muhtarı Berna Macit Çokgezen ile mahallenin sorunlarını ve projelerini konuşurken, mahalle sakinleri ve esnafının ise sorunlarını dinledik.

BİRAZ BAKIMSIZ KALMIŞ BİR MAHALLE

Bahçelievler Mahallesinin ilk kadın muhtarı Berna Macit Çokgezen, “4 dönem eski Çiftlik Mahallesi Muhtarı Mehmet Macit’in kızıyım. Çok sorunlu bir mahallemiz yok. Sadece biraz bakımsız kalmış bir mahallemiz var. Bu bakımı da belediyenin olanaklarıyla yapabiliyoruz. Belediyelerimiz şu an durumu belli. Belediye durumunu düzelttiğinde inanıyorum ki daha güzel bir mahalleye kavuşacağız. Belediyeler kendi sorunlarını çözünce mahallemizden sorunlarını çözeceğine inanıyoruz. Bahçelievler Mahallesi’nin en büyük problemi Uğur Mumcu parkı. Çocukluğumdan beri aynı şekilde duruyor. Havuzları bakımsız. Havuzun içini doldurduğumuz zaman çocuklar içinde yüzüyor, boşalttığımız zaman ise çöp atıyorlar. İlk önce Uğur Mumcu Parkı’nın değişmesi gerekiyor. İçerisine küçük bir amfi tiyatro istiyoruz. Dilekçe yazarak belediyemize bildirdik. Belediyemizin imkânlarıyla parkımızı güzelleştireceğiz” diye konuştu.

KURSLAR AÇACAĞIZ

Projelerinden de bahseden muhtar Berna Macit Çokgezen, “Çok güzel ve büyük bir mahallenin muhtarıyım. Çok güzel insanları barındırıyor. Beni çok güzel kucakladılar. Bir kadın muhtar istiyorlardı. Bunu hissettik ve beni seçtiler. Bende bu mahalleye yakıştığımı düşünüyorum. Daha çok yeni bir muhtarım. Önümde 4,5 sene var. 4,5 sene içerisinde çok güzel hizmetler yapacağımı inanıyorum. Kadınlarımıza, belediye ve halk eğitim merkezi destekli kurslar vermek istiyoruz. Kadınlarımızın evde tek başına üretim yapmasını ve dışarda satmasını sağlamak için kurslar açmayı hedefliyoruz. Kadınlarımızın evde yaptığı el işleri, peynir, reçel vb. şeyleri satmaları için pazar kurmak istiyoruz. Amfi tiyatro yapılınca çocuklarımız için tiyatro yapmak istiyoruz. Bunun dışında mahalle sakinlerimizin de desteğini bekliyoruz” dedi.

TEMİZLİKTEN MEMNUN DEĞİLİZ

30 senedir mahallede yaşadığını ifade eden Ali Başer, “Mahallede bir sorun olduğunda eskiden belediyeyi biz arardık. Şimdi ise başımıza bir kadın geldi. 20 tane erkeğe bedel. Muhtarımız mahalle için çalışıyor. 5 sene başımızda kalırsa burası olur Paris. Demek ki muhtarında yapacağı işler varmış. Bir derdimiz var, temizlik işleri görevlimizden memnun değiliz. Esnaf kendi kapısının önünü süpürüyor ama görevli ara sokaklara girmiyor. Yapılan temizlikten memnun değilim. Bir tane insan ne yapacak, eli her yere yetişemez. ” ifadelerini kullandı.

MAHALLEYE KADIN ELİ DEĞDİ

Mahallede esnaf olduğunu belirten Ali Koçyiğit, “Mahallemizde eksik olan kısımları yeni muhtarımız tamamlıyor. Mahallemize kadın eli değdiği belli olmaya başladı. Gözümle bir şeye şahit oldum. Elektrik direğimiz arızalıydı, muhtarımız geldi fotoğrafını çekti. Bir gün sonra direğimiz yapıldı” şeklinde konuştu.

ÇEVRE TEMİZLİĞİNDE AKSAKLIKLAR VAR

Doğduğundan beri mahallede yaşadığını ifade eden Harun Tıknazoğlu, “Muhtarımızdan herhangi bir şikâyetimiz yok. Buna mukabil ufak tefek sorunlarımız var ama muhtarımız bu sorunlarla ilgileniyor. Mahallemizin otopark sorunu var. Çöp toplama işleminde aksaklıklar var. Belediye, bazı esnafların kaldırım işgaliyle ilgili hiçbir çalışma gerçekleştirmiyor. Her yer çöp. Belediye bu şekilde nasıl rahat edebiliyorlar. Çünkü seçilmiş insanlar. İnsanların tevazu göstermelerine de gerek yok çünkü görevleri. Mahalleli tozun, toprağın içerisinde. Halk bu şekilde yaşamak zorunda değil, yetkililere göreve davet ediyorum” dedi.

KALDIRIM TAŞLARI BOZUK

Mahalle esnafı Gökhan Keskiner, “Çevre düzenlenmesinde bazı sıkıntılar var. Kaldırım taşlarının çoğu bozuk. Ayağını kaldırım taşlarına takıp düşerek, dişlerini kıranları çok gördüm. Bazen ise mahallenin aydınlatma ışıkları yanmıyor. Muhtarımızın seçilmesinden sonra mahallemize bir kadın eli değdiği belli oluyor” ifadelerini kullandı.

AYRICALIK OLDU

40 senedir mahallede yaşadığını ifade eden Murat Kaymak, “Mahalleye kadın elinin değmesi çok farklı ve güzel oldu. Bizim için bir ayrıcalık oldu. Mahallemiz eskiden sessiz sakindi, yabancıların gelmesiyle bir çocuk furyası başladı” şeklinde konuştu.

PARKIN IŞIKLANDIRILMASI ZAYIF

13 yıldır mahallede esnaf olduğunu ifade eden Esabil Eroğlu, “Bariz büyük bir sorun yok ama. Uğur Mumcu parkının ışıklandırılması gece zayıf kalıyor. Çöp alındığı zaman mahallemiz yıkanmıyor, güzel kokular gelmiyor. Muhtarımız mahalleyle ilgili” dedi.

KADIN HER ZAMAN FARKLIDIR

Mahallede manav işleten Celal Yeşilli ise “Mahallemizde hiçbir sorun yok. Her şey yerinde. Mahalleye kadın eli değdi. Kadın elinin her zaman bir farkı olur. Kadınlar naziktir, incedir, her şeye olumlu bakar. Bu kadar iyi olmasaydı zaten burada kazanamazdı, yüksek oy alması da buradan geliyor” diye konuştu.

BAŞARILI OLACAK

Mahallede kırtasiye işleten Talip Kocabaş, “30 yıldır mahallede yaşıyorum. Mahallemizde belediye ile ilgi sorunlar var. Temizlik, yol tamiratı, çevre düzenlemesiyle ilgili. Muhtarımızın bir şeyler başaracağından eminiz. Zaten muhtar kızı. O anlamda tecrübesi var. Sorunların tespiti açısından başarılı olacağını sanıyorum” ifadelerini kullandı.

Mahallenin sorunları

*Çevre düzenlenmesi

*Temizlik

*Otopark

*Bakımsız park

*Aydınlatma sorunu

Erdinç YILDIZEN ÇOK OKUNANLAR

Kulp'taki hain saldırıya 5 tutuklama

1 Kulp'taki hain saldırıya 5 tutuklama

Takla atıp su kanalına düşen otomobil 120 metre sürüklendi: 2 yaralı

2 Takla atıp su kanalına düşen otomobil 120 metre sürüklendi: 2 yaralı

Kuşadası'nda 'Benim Gözümden Samos' fotoğraf sergisi açıldı

3 Kuşadası'nda 'Benim Gözümden Samos' fotoğraf sergisi açıldı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Alpaslan: '1340 yıldan beri acısını tüm tazeli

4 Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Alpaslan: '1340 yıldan beri acısını tüm tazeli

İzmir'de hastane inşaatının deposunda yangın çıktı

5 İzmir'de hastane inşaatının deposunda yangın çıktı


SIRADAKİ HABER
}