HaberlerSamsun HaberleriBaşkan Mustafa Demir'den Samsunlulara müjde!

Başkan Mustafa Demir'den Samsunlulara müjde! - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 'Önümüzdeki 5 yılda Samsun'un 940 mahallesinde içme suyu, kanalizasyon ve yol noktasında hiçbir eksik bırakmayacağız. Müşterek bir çalışmayla otopark sistemi sorununu çözmüş, en iyi işleten kentlerden bir tanesi olmak zorundayız' dedi.

Başkan Mustafa Demir'den Samsunlulara müjde!

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı 20. Birleşimin 1. Oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında gerçekleşti. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan meclis binasında toplanan mecliste 17 gündem maddesinin 16’sı oy birliği ile kabul edildi, bir madde ise incelenmek üzere komisyona oy birliği ile iade edildi. Meclis toplantısı öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından meclis üyelerine aşure ikram edildi. Meclise otopark sorunu, Kavak’ta maden arama çalışmaları damga vurdu.

SİSTEM ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Mecliste Samsun Büyükşehir Belediyesinin projelerin devam ettiğini ifade eden Başkan Demir, “Samsun’un özellikle Canik’ten İlkadım Cedit Mahallesi’ne kadar tüm bölgede teknik arkadaşlarımız otopark ihtiyacı için çok ciddi bir çalışma yürütüyor. İlçe belediyelerimiz ile müşterek çalışıyoruz. Diğer ilçelerimizde de çalışmalarımız sürüyor. Otoparkların topyekûn işletmesini, ortak bir dijital teknoloji kullanarak yapacağız, bunun üzerinde çalışıyoruz. Mahalle aralarında, özellikle dar gelirli insanların otopark ücretlerini kaldırabileceği abonman sistemi olabilir. Bunun yanı sıra umumi yerlerde yerli-yabancı çok sayıda insanın aracıyla uğradığı yerler var. Onla ilgili önerilere de açığız. Bazı yerlere ücretsiz otoparklar yapıyoruz, bazı vatandaşlarımız da araçlarını haftalarca bu alanlarda bırakıyor. Bu tür şikâyetlere de sebebiyet vermeyecek şekilde çalışma yapıyoruz. Meclisinde önerilerini de alacağız. Müşterek bir çalışmayla otopark sorununu çözeceğiz” şeklinde konuştu.

CİDDİ BİR ÇEVRE SORUNU

Kavak’ta maden arama sorusuna yazılı cevap verildiği için Başkan Demir’e teşekkür eden CHP’li meclis üyesi Hasan İpek, “Anladığım kadarıyla belediyemizin bu konuyla bir ilgisi yok. Büyükşehir Belediyesi olarak bir şey yapabiliriz. Burası toplam 12 bin hektar bir alan. Buradaki alan Kaz Dağları’nın 4 katı bir alan. Proje gerçekleşirse Samsun için çok ciddi bir çevre sorunu yaratacaktır. Meclis olarak, Kavak’ımıza sahip çıkabilmek için ne yapabiliriz” ifadelerinde bulundu.

ASLA FIRSAT VERMEYİZ

İpek’in sorusunu cevaplayan Başkan Demir, “Süreç bizim dışımızda meydana geliyor. Alan arama, yani ön analiz için. Eğer varsa işletme alanında ayrıca bir izine tabi. Samsun, Türkiye’nin doğasıyla, ovalarıyla en güzel şehirlerden birisi. Bütün ülkemiz öyle. Bu konuyla alakalı süreç içerisinde, bahse konu doğayı tahrip eden doğal dokuyu bozan, çevre ve insan sağlığı için ciddi bir sıkıntı oluşturulabilecek işletmecilik orada gerçekleşmez. Samsun, belediye ve meslekten birisi olarak böyle bir şeye asla fırsat vermeyiz. Kamuoyunun gönlü rahat olsun. Sizlerin de hassasiyeti için teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANININ SELAMI VAR      

Cumhurbaşkanlığı başkanlığında gerçekleşen büyükşehir belediye başkanları toplantısı hakkında bilgi veren Başkan Demir, “Cumhurbaşkanımızın tüm belediye başkanlarımıza ve meclis üyelerine selamları var. Samsun için çok yararlı bir toplantı ve çalışma ortamı oldu” dedi.

MUHTARLARIMIZ KİME GİDECEĞİNİ BİLMİYOR

Meclis toplantısında söz alan İYİ Parti Kavak Belediye Meclis Üyesi Ahmet İçli, “Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu bey, mahalle muhtarlarımıza Kavak Belediyesinin hizmet alanlarının komple büyükşehire devir olduğunu ve hizmetlerin büyükşehirin yapacağını, araçların dâhil izin alacağını söylemiş. Toplantıda başkanımıza sordum, doğrudur ve 17 ilçeye de büyükşehir bakacak dedi. Muhtarlarımız kime gideceğini bilmiyor. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum” dedi. Soruyu cevaplayan Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu ise “Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışıyoruz. Yapabileceğimiz yerleri biz, yapamadığımız yerleri Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Gayretle çalışmalarımız devam ediyor” dedi. İçli ise “Ben yalan konuşacak değilim. Muhtarları isterseniz getirebilirim. Tabi ki beraber çalışacağız” diye konuştu.

HEDEF 700 KM YOL

Başkan Demir ise “Seçim bitti, millet seçimini yaptı. Milletin verdiği karar doğrudur. Biz bu prensiple hareket ediyoruz. Önümüzdeki 5 yılı milletimizin hizmetine adıyoruz. Samsun genelinde 2 ay olmadan 250 kilometre yol yaptık. Yılsonuna kadar 300’ün üzerine çıkacağız. Fen işlerimizi güçlendirerek 500 kilometrenin üzerine çıkacağız. Hedefimiz 700 kilometre BSK, beton ve satıh kaplama yol yapmak. Biz, ilçe belediyelerinin imkânının yetmediği yerde her türlü desteği veriyoruz. Yeter ki hizmet gitsin. Önümüzdeki 5 yılda Samsun’un 940 mahallesinde içme suyu, kanalizasyon ve yol noktasında hiçbir eksik bırakmayacağız” ifadelerinde bulundu. Ekim ayı meclis toplantısı 9 Ekim Çarşamba günü saat 14.00’da toplanacak.

Erdinç YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}